Ana sayfa Editörden “O padişahı böyle TRT dizileriyle falan aklamak mümkün değildir”

“O padişahı böyle TRT dizileriyle falan aklamak mümkün değildir”

PAYLAŞ

Sözcü Yazarı Emin Çölaşan TRT’de yayınlanmaya başlayan “Payitaht Abdülhamid” dizisi üzerinden Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’i eleştirdi. Çölaşan, Abdülhamid’i TRT dizileriyle aklamanın mümkün olamayacağını savundu.

Çölaşan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Sevgili okurlarım, Osmanlı padişahı Abdülhamit için TRT tarafından hazırlatılan dizinin ilk bölümü dün akşam yayınlandı. Birileri yine iyi para kazandı!
Şimdi piyasada Abdülhamit modası var. Osmanlı’nın bu padişahı zorla yüceltilmek isteniyor, adı çeşitli kamu kurumlarına veriliyor. Son olarak İstanbul’daki koskoca GATA Hastanesi’nin adı Abdülhamit Hastanesi olarak değiştirildi.
Biz millet olarak tarihimizi hiç bilmeyiz. Oysa bu padişah ilginç biridir. 1876-1909 yılları arasında tam 33 yıl boyunca tek adamolarak padişahlık yaptı. Dönemi hezimetler, yenilgiler ve her biri devlete utançlar veren olaylarla doludur.
Bu süre içerisinde kazandığı bir tek zafer, bir tek başarı bile olmamıştır.

AKP iktidarı siyasi masallar okuyup Abdülhamit’i böyle yapay yöntemlerle parlatmayı bir yana bıraksın da, tarihin gerçeklerine bir baksın. O padişahı böyle TRT dizileriyle falan aklamak mümkün değildir.
Şu kısacık yazıda çok özetle anlatmaya çalıştıklarım herhalde bunun kanıtıdır!

Yazının tamamı için…