Ana sayfa Dünya Obama üç ay sonra konuştu: Lise fotoğraflarıma sahip olsaydınız, başkan olamazdım

Obama üç ay sonra konuştu: Lise fotoğraflarıma sahip olsaydınız, başkan olamazdım

PAYLAŞ

Görevini Trump’a devreden Obama, yaklaşık 3 ay süren sessizlik döneminin ardından ilk kez kamuoyuna açık bir programa katıldı.

Chicago Üniversitesindeki Logan Sanat Merkezi’nde öğrenci liderleriyle gerçekleşen “Toplumsal Örgütlenme ve Sivil Katılım” konulu söyleşiye katılan Obama, başkanlık sonrası dönemde yapmayı planladığı projelerini açıkladı.

Değerlendirme yapmadı
Söyleşi boyunca ABD Başkanı Donald Trump hakkında değerlendirme yapmayan Obama, yeni dönemde yapmak istediği en önemli görevin; genç ve yeni nesil liderleri teşvik etmek ve güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Obama, Chicago’daki farklı okullardan gelen yaklaşık 400 öğrencinin izlediği söyleşide, siyasete ilgi duyan öğrencilere; hata affetmeyen sosyal medya kullanımı konusunda dikkatli olmaları uyarısında bulunarak, “Lise boyunca yaptığım her şeyin fotoğraflarına sahip olsaydınız, muhtemelen ABD Başkanı olamazdım” dedi.

Farklı siyasi geçmişe sahip Amerikalılarla konuşulduğunda, insanların göründüğünden çok daha fazla ortak noktaya sahip olduklarının altını çizen Obama, konu “politika” olunca bu tezin doğruluğunu kaybettiğini söyledi.

Göçmenlik sistemi gelişigüzel
ABD göçmenlik sistemini de eleştiren Obama, ABD’deki göçmenlik sisteminin gelişigüzel bir geçmişe sahip olduğunu savundu.

Söyleşi sırasında daha çok gençleri dinlemeyi tercih eden Obama, “Anlamanın en iyi yolu dinlemektir. Cevap vermek yerine, dinleyin. Bunu evlilikte öğrendim” sözüyle salondakileri güldürdü.