Ana sayfa Öne Çıkanlar Öcalan için 3 gün boyunca tüm cezaevlerinde eş zamanlı açlık grevi kararı

Öcalan için 3 gün boyunca tüm cezaevlerinde eş zamanlı açlık grevi kararı

PAYLAŞ

Türkiye ve bölgedeki cezaevlerinde bulunan PKK’li ve PAJK’lı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, Abdullah Öcalan üzerinde devam eden ağırlaştırılmış tecride dikkat çekerek, 3 günlük açlık grevi eylemine başlayacaklarını duyurdu. Kaya, eylemin tüm cezaevlerinde 21 Ekim Cumartesi günü eş zamanlı başlayacağını belirtti.

Kaya’nın yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Bizler çok iyi biliyoruz ki, AKP-Saray darbesi 2015 Nisan ayında startını aldı. Dolmabahçe mutabakatını ve ‘Çözüm Süreci’ni yok sayarak, Önderliğimiz üzerinde tecridi katılaştırarak başlatılan bu süreç, 7 Haziran seçiminde yeni bir aşamaya vardı. Önderliğimize yönelik tecritle başlayan bu darbe süreci, 7 Haziran seçim sonuçlarını kabul etmeme ve ülkeyi erken genel seçime götürmeyle devam etti. Akabinde 24 Temmuz 2015 günü Medya Savunma Alanları bombalanarak, yeniden savaş süreci başlatıldı. ‘Çökertme Planı’ adını verdikleri imha konseptine karşılık, Kürt halkı ve gerillası özyönetim direnişiyle buna cevap verdi.

İki buçuk yıldır hiç bir şekilde Önderliğimizden haber alınamazken, yaşayıp yaşamadığını dahi bilmemekteyiz. Medya ile son günlerde servis edilen haberlerle ne amaçlanmaktadır? Bu haberler kim tarafından servis edilmektedir? Çıkan haberlere dair Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının yapmış olduğu açıklama ise gerçekliklerden oldukça uzaktır. Bu konuda hükümette doyurucu bir açıklama yapamadığı gibi, yapacakları her hangi bir açıklamanın da ne kadar gerçek ile bağdaşacağını bilmemekteyiz. Önderliğimizin ailesi, avukatları ya da bir siyasi heyetle görüştürülmesinin olanağı derhal yaratılmalıdır.

Bu durum kaygı ve çekincelerimizi daha da arttırmaktadır. Önderliğimizin güvenlik ve sağlık durumu belirsizdir. Tüm maddi ve manevi değerlerimizin bileşkesi olan Önderliğimiz bizler için yaşam ve ölüm gerekçesidir. Cezaevinde bulunan PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak, açık ve net olarak belirtiyoruz: Önderliğimize ölümüne bağlıyız!

Önderliğimizin sağlık, özgürlük ve güvenlik koşulları bir an önce sağlanmalıdır. Sağlanmaması durumunda eylemimizi eylemselliğimizi bir üst aşamaya çıkartacağımızı kamuoyuna deklere ediyoruz. Tüm cezaevlerindeki yoldaşlarımızın yüksek bir duyarlılık ve disiplinle sürece katılacaklarına sonsuz inanıyoruz. Bu süreçte örgütlü ve disiplinli hareket etmenin, direnişi başarıya götüreceğini belirtmek istiyoruz.

Bu temelde tüm ailelerimizi, yurtsever tüm insanlarımızı; aydın, demokratik kamuoyunu Önderliğimiz üzerinde gerçekleşen ağırlaştırılmış tecride karşı bizlerin de dahil olduğu direniş sürecini sahiplenmeye, seferberlik ruhuyla serhıldanları geliştirmeye, topyekun ayağa kalkmaya çağırıyoruz.” (MA)