Ana sayfa Genel ‘Öğretmen ihraçlarını görünce atanmadığıma seviniyorum’

‘Öğretmen ihraçlarını görünce atanmadığıma seviniyorum’

PAYLAŞ

Atanamayan 2 tarih öğretmeni adayı, Iğdır’da oto yıkama dükkanı açtı. Birçok kez Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren; ancak yerleşemeyen 2 öğretmen adayı, yaptıkları iş başvurularından da sonuç alamadıkları için yeni bir iş girişiminde bulundu. Böylece kent merkezinde oto yıkama dükkanı açan öğretmen adayları, “Yüzlerce meslektaşımızın ihraç edilmesini görünce ‘iyi ki atanmamışız’ diyoruz” dedi. İhraç edilen meslektaşlarının borç batağı içinde olduğunu vurgulayan iki öğretmen, bir an önce işlerine iade edilmeleri temennisinde bulundu.

“İyi ki atanmadım”

2012 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden mezun olan Hakan Keser, “Biz sınava girdikçe puanlar arttı. En sonunda da KPSS’ye girmeme kararı aldım. Öğretmenlik dışında birçok yerde çalıştım. En son da oto yıkama açmaya karar verdim. Geçen yıl tek başıma açtım. Yanıma benim gibi atanamayan bir tarih öğretmenini işe aldım. Bir süre işçi olarak çalıştı. Daha sonra ortaklık teklif ettim ve şimdi de ortağız. Oto yıkama dükkanı açmadan önce ailemizin, ‘Bu memur oldu, bu atandı, sizler niye atanmadınız’ şeklinde eleştirilerine maruz kalıyorduk. Şimdi ise kendi işimin başındayım. Bir yıl önce açmamıza rağmen bir kere araçlarını yıkamaya gelen sürücüler, bizi tanıdıktan sonra bir daha geliyor” dedi.

Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte yüzlerce insanın mağdur edildiğini dile getiren Keser, ihraç edilen öğretmenleri hatırlatarak, “En azından işimden ihraç edilmediğim için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü mücadele ederek kendi işimi kurdum ve halimden de son derece memnunum. Ama atanıp KHK’lerle ihraç edilen arkadaşlarımızın durumları çok kötü. İhraç edilen birçok öğretmen arkadaşım var. Bunların çoğu krediyle ev ve araba almışlar, borç altına girmişler ve şimdi de ihraç edilmişler. Kredilerini ödemeden ve borçlarını kapatmadan ihraç edildiler. Şimdi çok mağdur durumdalar. Durumum, çoğunun durumundan iyi. Bu arkadaşlarımı öyle görünce iyi ki atanmadım diyorum. Umarım en kısa zamanda hepsi tekrar görevinin başına döner” diye konuştu.

“Öğretmen olsaydım ihraç edilebilirdim”

Atanamayan tarih öğretmeni ve oto yıkamanın ortaklarından Fahrettin Baştamur ise, üniversiteden 2013 yılında mezun olduğunu söyleyerek, “Mezun olduktan sonra 2 kez KPSS’ye girdim; ama atanamadım. Asıl amacım öğretmen olmaktı ve öğrencilere bir şeyler anlatabilmekti; ama olmadı. Oto yıkama fikri planlı ve programlı bir fikir değildi. Oto yıkamacılık zor ve meşakkatli bir iş ama işimizi seviyoruz. Bizim de ekmek mücadelemiz böyle” diye konuştu.

Üniversiteyi okumaktaki amacının öğretmen olmak olduğunu dile getiren Baştamur, “Son dönemde öğretmenlerin KHK’lerle ihraç edilmesini görünce ben de ‘iyi ki öğretmen olmadım’ diyorum. Çünkü öğretmen olsaydım suçsuz yere işten atılan yüzlerce öğretmen arasında ben de olabilirdim. Hepimiz bir denizde yüzüyoruz; ama birileri aniden seni o denizden alıp karaya çıkarıyor. İhraç edilen öğretmenler suçsuz oldukları için işlerine dönecekler, buna inancım tamdır” dedi.