Connect with us

Genel

‘Öğretmen ihraçlarını görünce atanmadığıma seviniyorum’

Published

on

Atanamayan 2 tarih öğretmeni adayı, Iğdır’da oto yıkama dükkanı açtı. Birçok kez Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren; ancak yerleşemeyen 2 öğretmen adayı, yaptıkları iş başvurularından da sonuç alamadıkları için yeni bir iş girişiminde bulundu. Böylece kent merkezinde oto yıkama dükkanı açan öğretmen adayları, “Yüzlerce meslektaşımızın ihraç edilmesini görünce ‘iyi ki atanmamışız’ diyoruz” dedi. İhraç edilen meslektaşlarının borç batağı içinde olduğunu vurgulayan iki öğretmen, bir an önce işlerine iade edilmeleri temennisinde bulundu.

“İyi ki atanmadım”

2012 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden mezun olan Hakan Keser, “Biz sınava girdikçe puanlar arttı. En sonunda da KPSS’ye girmeme kararı aldım. Öğretmenlik dışında birçok yerde çalıştım. En son da oto yıkama açmaya karar verdim. Geçen yıl tek başıma açtım. Yanıma benim gibi atanamayan bir tarih öğretmenini işe aldım. Bir süre işçi olarak çalıştı. Daha sonra ortaklık teklif ettim ve şimdi de ortağız. Oto yıkama dükkanı açmadan önce ailemizin, ‘Bu memur oldu, bu atandı, sizler niye atanmadınız’ şeklinde eleştirilerine maruz kalıyorduk. Şimdi ise kendi işimin başındayım. Bir yıl önce açmamıza rağmen bir kere araçlarını yıkamaya gelen sürücüler, bizi tanıdıktan sonra bir daha geliyor” dedi.

Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte yüzlerce insanın mağdur edildiğini dile getiren Keser, ihraç edilen öğretmenleri hatırlatarak, “En azından işimden ihraç edilmediğim için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü mücadele ederek kendi işimi kurdum ve halimden de son derece memnunum. Ama atanıp KHK’lerle ihraç edilen arkadaşlarımızın durumları çok kötü. İhraç edilen birçok öğretmen arkadaşım var. Bunların çoğu krediyle ev ve araba almışlar, borç altına girmişler ve şimdi de ihraç edilmişler. Kredilerini ödemeden ve borçlarını kapatmadan ihraç edildiler. Şimdi çok mağdur durumdalar. Durumum, çoğunun durumundan iyi. Bu arkadaşlarımı öyle görünce iyi ki atanmadım diyorum. Umarım en kısa zamanda hepsi tekrar görevinin başına döner” diye konuştu.

“Öğretmen olsaydım ihraç edilebilirdim”

Atanamayan tarih öğretmeni ve oto yıkamanın ortaklarından Fahrettin Baştamur ise, üniversiteden 2013 yılında mezun olduğunu söyleyerek, “Mezun olduktan sonra 2 kez KPSS’ye girdim; ama atanamadım. Asıl amacım öğretmen olmaktı ve öğrencilere bir şeyler anlatabilmekti; ama olmadı. Oto yıkama fikri planlı ve programlı bir fikir değildi. Oto yıkamacılık zor ve meşakkatli bir iş ama işimizi seviyoruz. Bizim de ekmek mücadelemiz böyle” diye konuştu.

Üniversiteyi okumaktaki amacının öğretmen olmak olduğunu dile getiren Baştamur, “Son dönemde öğretmenlerin KHK’lerle ihraç edilmesini görünce ben de ‘iyi ki öğretmen olmadım’ diyorum. Çünkü öğretmen olsaydım suçsuz yere işten atılan yüzlerce öğretmen arasında ben de olabilirdim. Hepimiz bir denizde yüzüyoruz; ama birileri aniden seni o denizden alıp karaya çıkarıyor. İhraç edilen öğretmenler suçsuz oldukları için işlerine dönecekler, buna inancım tamdır” dedi.

Continue Reading

Genel

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın sözleri ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına girer mi?

Published

on

By

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör propagandası” yaptığı suçlamasıyla tutuklanması bir kez daha ifade özgürlüğünün ne olduğu, kapsamı ve sınırları hakkında tartışmaların başlamasına yol açtı.

Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında dün “terör örgütü propagandası” yapmak ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamalarıyla tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün Fincancı ve TTB merkez yönetiminin görevden alınmasını da istedi.

Fincancı 20 Ekim’de PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı “kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söylemişti.

TSK, KUZEY IRAK OPERASYONLARINDA KIMYASAL SILAH KULLANDI IDDIASI

18 Ekim’de PKK’ya yakın medya organlarında TSK’nın Kuzey Irak’taki bazı operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” öne sürüldü, iddiaya dayanak olarak çeşitli görüntüler paylaşıldı.

Şebnem Korur Fincancı iki gün sonra PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında, ortada bu tür iddiaların ve ölümün olduğu bir durumda, Birleşmiş Milletler’in Minnesota Protokolü ilkeleri gereği, bu iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Görüntüleri daha önce de bir hekim olarak incelemiştim ve belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda.”

Minnesota Protokolü, adli nitelikli otopsilerin tamamının, muhakkak adli tıp uzmanı veya adli patologlar tarafından ve tam donanımlı otopsi birimlerinde yapılmasını öngörüyor.

Bu iddiaların ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM’ye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın basın açıklamasında “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu” belirtildi.

Şebnem Korur Fincancı, hakkında soruşturma başlatılmasının ardından medyaya yaptığı açıklamalarda söylediklerinin iddiaların araştırılmasını savunmaktan ibaret olduğunu vurguladı. Ancak Fincancı, AKP iktidarinin hedef göstermesi uzerine tutuklandı.

BBC NEWS Turkce

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Çok Okunanlar