Ana sayfa Ekonomi Öğretmenlerin ücretleri bu ay ilk kez yatmadı: “Hazinede para bitti mi?”

Öğretmenlerin ücretleri bu ay ilk kez yatmadı: “Hazinede para bitti mi?”

Türkiye ekonomik göstergeleri, son bir yıldır krizin eşiğine gelindiğine dair kaygı verici emareler ortaya koyuyor.

PAYLAŞ

Gelişmeler için analistler 2000 benzeri bir krizin kapıda olduğu yorumu yaparken dev firmaların da peş peşe borç yapılandırmasına gittiğine dair haberler basına yansıyor.

Ülker ile başlayan bu ‘yapılandırma akımı’ Doğuş Holding ve Ünal Aysal’ın şirketleri ile devam etti. Bunlara sürpriz bir isim daha eklenmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile de bilinen televizyon dünyasının patronu Acun Ilıcalı da borçlarını yapılandırmaya gittiğini açıklamıştı.

Bu ay ise ilk kez milyonlarca öğretmenin ek ders ücretleri yatırılmadı. Öğretmenler ise mağdur durumda.

Odatv’nin haberine göre ek ders, öğretmenlerin zorunlu olarak haftalık girmesi gereken ders saatinin dışında kalan saatlere devletin ders başına ödediği ücret. Bu ücret öğretmenlerin ham maaşından harici olup farklı zamanlarda yatar. Öğretmenler, her ayın 1’inden itibaren bir önceki ayın ek ders ücretlerini almaya başlar.

Ek ders ücretlerinin ödenmesi genelde her ayın ilk 5 günü içerisinde öğretmenin ilgili banka hesabına yatırılıyor. Ancak, ayın 15’i olmasına rağmen, bu ay öğretmenlerin henüz ek ders ücretlerinin yatırılmadığı ortaya çıktı.

Eğitim İş Genel Özlük ve Hukuk sekreteri Maksut Balmuk ise Odatv’ye yaptığı açıklamada olayı doğrulayarak, “Bu ay yaşanan bu gecikme her ne kadar, ‘sistem değişikliği yapıyoruz’ diye açıklanıyorsa da akıllara, ‘hazinede para mı kalmadı’ sorusunu getiriyor” diyor.

Balmuk’un yaptığı açıklama ise şöyle:

“Öğretmen maaşları yatmadı. Öğretmenlerin ek dersi neden yatmıyor?

Her ayın ilk günü yatması gereken ek ders ücreti maalesef her ay ilini, ilçesine göre değişen tarihlerde yatmaktayken, öğretmenler bundan şikayetçiyken ayın 10’u olduğu halde halen hesaplara yatmadı.

Bu ay yaşanan bu gecikme, her ne kadar, ‘sistem değişikliği yapıyoruz’ diye açıklanıyorsa da akıllara, ‘hazinede para mı kalmadı’ sorusunu getiriyor.

Çünkü hiç kimse ne zaman yatırılacağına dair bilgi vermiyor. Derken bugün 15 Mayıs ve birçok yerde öğretmenlerin maaşları yatmadı.

Halen ek ders ücreti alamayan öğretmenler var. Yetkililer ise sessiz…”