Ana sayfa Sürmanşet OHAL KHK’larını yargı denetimine tabi tutacak bir yargı kalmadı

OHAL KHK’larını yargı denetimine tabi tutacak bir yargı kalmadı

PAYLAŞ

21 Temmuz’dan ülke genelinde uygulanan OHAL’in bugüne kadar 5 kez uzatıldığını hatırlatan İHD Genel Başkanı Öztürk Türdoğan, Anayasasının 120 ve 121. maddelerine göre, ancak yaygın şiddet hareketlerinin varlığı halinde OHAL’in ilan edilebileceği ve gerekçesine bağlı olarak ve OHAL süresince uygulanacak KHK çıkarılacağının belirtildiğini anımsattı.

Darbeye ve Gülen cemaatine karşı yürütülen yapılan uygulamaların devlet içinde denetimi imkansız kıldığını ve yargının tamamen devre dışı kaldığına dikkat çeken Türkdoğan, “Dolayısıyla OHAL KHK’larını yargı denetimine tabi tutacak bir yargı kalmamıştır. Siyasal iktidar bu keyfiyetle birlikte istediği gibi düzenlemeler yapmaktadır” dedi.

Anayasanın 121.maddesine göre OHAL KHK’larının yayınlandıkları gün Meclis onayına sunulması gerektiğini söyleyen Türkdoğan, bugüne kadar 667 ile başlayan ve 694 ile sona eren 28 adet KHK’nın yayınlandığını, bazılarının aynı gün Meclis onayına sunulmayarak Anayasanın ihlal edildiğine dikkat çekti. Anayasanın 121 ve TBMM iç tüzüğüne göre OHAL KHK’larının 30 gün içerisinde TBMM’de görüşülmesi ve bu konuda bir karar verilmesi gerektiğini ifade eden Türkdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Bugüne değin sadece 667 sayılı KHK 4749 sayılı kanunla onaylanmış, 668 sayılı KHK 6755 sayılı kanun, 669 sayılı KHK 6756 sayılı kanun, 671 sayılı KHK 6757 sayılı kanun ve 674 sayılı KHK 6758 sayılı kanunla uygun bulunmuş ve Resmi Gazete de yayınlanmıştır. Bu durumda 28 OHAL KHK’sından sadece 5’i hakkında TBMM onayı alınmış, geri kalan 23’ü hakkında süresi içerisinde TBMM onayı alınmayarak açık bir Anayasa ihlali yaşanmıştır.”