Ana sayfa Sürmanşet OHAL Komisyonu yetkilileri: Gülmen ve Özakça’ya öncelik verilebilir

OHAL Komisyonu yetkilileri: Gülmen ve Özakça’ya öncelik verilebilir

PAYLAŞ

OHAL KHK’sıyla ihraç edildikleri işlerine dönme talebiyle eylemlerinin ardından açlık grevinde başlayan Gülmen ve Özakça, grevlerinin 76’ncı gününde tutuklanmışlardı. Haklarında dava açılan iki eğitimci iki duruşmada da tahliye edilmemişti.

Gülmen, cezaevinden hastanaye götürülmüştü. İkilinin açlık grevi bugün 213’üncü gününde.

‘Öne alınabilir’

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, OHAL Komisyonu’na başvuran Gülmen ve Özakça için yeni bir gelişme yaşandı.

OHAL Komisyonu yetkilileri, Gülmen ve Özakça’nın dosyasının öne alınabileceğini, komisyonun öncelik sırasının belirlenmesiyle ilgili sınırlayıcı bir hükmün olmadığını dile getirdi.

İkilinin avukatı Selçuk Kozağaçlı, OHAL Komisyonu’nun iki eğitimcinin işe iadesi konusunda karar vermesi halinde açlık grevinin sonlandırılabileceğini söylemişti.

Bakanlık yetkilisinden hatırlatma

Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Selami Turabi de Anayasa Mahkemesi’nin eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu’yla ilgili 2014’te verdiği kararı anımsattı.

TRT Haber’de konuşan Turabi, şöyle devam etti: “Anayasa Mahkemesi aciliyet kesbeden dosyaları hayat, yaşam hakkı ile ilgili dosyaları, Fatih Hilmioğlu kararı gibi, hemen inceledi. OHAL Komisyonu ülkenin gündemini ilgilendiren önemli konularda dosyayı öne alabilme yetkisine sahip. Komisyonun taktirindedir. Komisyon gündemini belirleme yetkisi komisyon başkanına ait. Gerekçesinin sunulması kaydıyla öne alabilir.”

OHAL Komisyonu’na 100 binin üzerine başvuru var.