Ana sayfa Manşet OHAL komisyonunda çifte standart: Mağdurların çoğu başvuramıyor

OHAL komisyonunda çifte standart: Mağdurların çoğu başvuramıyor

PAYLAŞ

OHAL kapsamında kapatılan kurumların mağduriyetini gidermek iddiasıyla kurulan OHAL komisyonuna ilişkin tartışmalar sürüyor. 2018’den önce herhangi bir karar veremeyeceği konuşulan komisyona bazı kapatılan kurumlar başvuru dahi yapamıyor. İnternet üzerinden bir ön başvuru formu oluşturan komisyonun ilgili sayfasında Hayatın Sesi televizyonu, İMC televizyonu ve TV10 gibi kanalların isimleri yer almıyor. Bu kurumların isimleri ilgili sayfada yer almadığı için kurumlar herhangi bir başvuruda da bulunamıyor.

Evrensel’den Meltem Akyol’a süreci anlatan kapatılan Hayatın Sesi TV, İMC TV ve TV10’un temsilcileri ile Avukat Devrim Avcı, sorunları çözmeyeceği ortada olan komisyonun bir de çifte standart uyguladığını söyledi.

OHAL kapsamında çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile aralarında İMC TV, Hayatın Sesi, TV10, Van TV ve Jiyan TV’nin de bulunduğu muhalif 12 televizyon ve 11 radyo kanalının yayın lisansı iptal edilmişti. Kararda Başbakanlık tarafından kurulan bir komisyonun etkili olduğu tartışılmıştı.

20 Temmuz’da ilan edilen OHAL kapsamında bugüne kadar 26 kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarıldı. KHK’lerle bugüne kadar 111 bin 240 kamu görevlisi ihraç edildi, 32 bin 180 görevli uzaklaştırıldı. Bine yakın şirkete el konuldu, binlerce kurum, kuruluş, dernek kapatıldı.

Yüz binlerce insanın mağdur edildiği OHAL ve sonrasında ilan edilen KHK’lerden doğan mağduriyetleri gidermek iddiasıyla kurulan OHAL Komisyonuna başvurular 17 Temmuz’da başladı. 2017’den önce herhangi bir karar vermesine mucize gözü ile bakılan komisyonun çalışma süresi 2 yıl, incelemelerini ise dosya üzerinden yapacak ve başvurunun reddine veya kabulüne karar verebilecek.

“Mağdurların çoğu başvuramıyor”

Kapatılan TV 10 Yönetim Kurulu Üyesi Veli Büyükşahin ise komisyonun zaten OHAL ile birlikte ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek için hakiki, gerçekçi bir çözüm yolu olmadığını söyledi. “Burası bir çözüm yeri değil, sadece AİHM ile aralarında bir ara yol bulma arayışının sonucu” diyen Büyükşahin, “O nedenle komisyondan bir beklentimiz yok. Komisyon, OHAL ile KHK’ler ile ortaya çıkan mağduriyetleri gidermeye yönelik bir kurum da olmayacak bence. OHAL sonrası çıkan KHK’lerle insanlar işlerinden edildi, kurumlar kapatıldı, çeşitli gerekçelerle insanlar cezaevine konuldu vs vs. Zaten baştan beri bu komisyonun kurulması bir hülle. Çözüm odaklı bir komisyon değil, çözüm beklememek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

OHAL sonrası çıkarılan KHK’ler nedeniyle mağdur olan insanların büyük kısmının da bu komisyona başvuru yapamadığını söyleyen Büyükşahin, “Komisyonun çalışma süresi 2 yıl, bu sürede yüz binlerce dosyayı inceleme şansı yok zaten. Bu anlamda komisyon zaten işlevsiz bir komisyon. İktidarın kendine bağlı insanlardan oluşturduğu bir komisyon, iktidarın bu dönemdeki ihtiyaçlarına uygun bir tutum alacak. OHAL rejiminin ihtiyaçlarına uygun kararlar alacak. Bir de pek çok insan, kurum başvuru yapamıyor. Şimdi inceleme komisyonuna başvuru yapmayı deneyeceğiz, yazılı başvuru yapacağız, ya kabul edecekler ya da neden reddettiklerini söyleyecekler. Biz de buradan çıkan kararı mahkemeye götüreceğiz ve açtığımız davayı hızlandırmalarını isteyeceğiz” diye konuştu.