Ana sayfa Logo Altı ‘OHAL’ şartlarında referandum, dünya güvenliğini tehdit eden 10 gelişme arasında

‘OHAL’ şartlarında referandum, dünya güvenliğini tehdit eden 10 gelişme arasında

PAYLAŞ

Almanya’nın güneyindeki Münih kentindeki tarihi Bayerische Hof Oteli’nde 17 Şubat’ta başlayan ve bugün sona erecek olan 53. Münih Güvenlik Konferansı’nda bu yıl da Türkiye’deki siyasi gelişmeler önemli bir yer tuttu. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da katıldığı konferansta yayımlanan Güvenlik Raporu’nda, Türkiye’deki olağanüstü hâl uygulaması ve referandum sürecine kapsamlı şekilde değinildi.

BirGün’den Derviş Cemal’in haberine göre rapor, Münih Güvenlik Konferansı Vakfı tarafından hazırlanıyor ve içinde istatistikler, yıl boyunca uluslararası güvenliği etkileyebilecek gelişmeler ve tehditler yer alıyor. Raporda 15 Temmuz Darbe Girişimi ve ardından ilân edilen OHAL’le birlikte yaşananlar da yer alıyor. Raporda, bu süreçte yapılan seçim kampanyası ve referandumun “ekonomiye, istikrara ve bölge ülkeleriyle ilişkiye zarar verme ihtimalinden” söz ediliyor.

OHAL’DE REFERANDUM

Raporda yer alan, “2017’de güvenlik sorununda rol oynaması muhtemel aktörler” başlığında Türkiye’deki gelişmeler de var. Raporda, 15 Temmuz sonrası uygulamaların ‘ciddi bir baskı aracına dönüştüğü’ yazıyor. Raporda AKP iktidarı için “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti” ifadesi kullanılıyor. Türkiye’nin Batı ile ilişkilerinin gerildiği ancak, iki tarafın da birbirine ihtiyacı olduğu görüşüne de raporda yer verildi.

Rapora göre 2017’de uluslararası güvenliği etkileyebilecek 10 gelişme:

2017-de-dunyayi-tehdit-edecek-10-gelisme-arasinda-turkiye-de-var-ohal-surecindeki-referandum-tehdit-246841-1.

1 Bağımsız, uluslararası gelişmeleri önemsemeyen tek taraflı bir ABD.

2 Çin’in ABD’ye aşırı reaksiyon gösterme ihtimali.

3 Merkel’in yeniden seçilse bile daha güçsüz bir konuma gelmesi olasılığı

4 Birçok ülkede seçimler olacağı için 2017’de reformların ikinci, üçüncü plana atılması.

5 Ortadoğu’da halkın öfkesini artıran iletişim araçlarının güçlenmesi.

6 Merkez Bankalarının gittikçe daha fazla siyasileşmesi.

7 Beyaz Saray ile Silikon Vadisi’nin çatışması, yani bilim alanında yapılacak özgür yatırımların azalması.

8 Türkiye’de OHAL sürecinde yapılan seçim kampanyası ve referandumun ekonomiye, istikrara ve bölge ülkeleriyle ilişkiye zarar vermesi.

9 ABD’ye daha da fazla tepki göstermek için kapasitesini artıran Kuzey Kore.

10 Afrika’da nadir bulunan istikrar sahibi ülkelerden Güney Afrika’da, Zuma’nın iktidar savaşı sebebiyle siyasi çatışma yaşanması.