Ana sayfa Politika “OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını meclis bu hafta görüşecek”

“OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını meclis bu hafta görüşecek”

PAYLAŞ

Başkanı Binali Yıldırım, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştu. Yıldırım, OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına imkan verecek olan kararın bu hafta Meclis’te görüşüleceğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, “Olağanüstü halin 3 ay uzatılmasına yönelik bir kararı da Meclis’imiz görüşecek ve karara bağlayacak. Dolayısıyla bu yoğun gündemde arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren de anayasa değişiklik teklifimizi Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeye başlayacağız” dedi.

Reina katliamına ilişkin konuşan Yıldırım, “İstanbul’da gerçekleştirilen terör saldırısı zamanı ve mekanı dikkate alındığında, bu saldırıyla etnik köken, mezhep temeliyle ayrıştırmaya yönelik süreç başlatılmak isteniyor. Terörün bizi hayat tarzları üzerinden ayrıştırmaya yönelik provokasyonları bizi yanıltmasın. Bu kirli tuzaklar sağduyumuzu hedef alıyor. Caniler ve onları azmettirenler toplumsal barışımızı bozmaya çalışıyorlar. Onlar biliyor ki cami kilise havra hep yan yanaydı Ortaköy’de, bir arada yaşama felsefesini yüz yıldır deneyimliyoruz” dedi.

“SOSYAL MEYA SORUMSUZ MEDYA DEĞİLDİR”

Sosyal medya kullanımıyla ilgili açıklama yapan Yıldırım, “Sosyal medya üzerinden yapılan ve terörün amacına hizmet eden kışkırtıcı paylaşımlar maalesef ülkemize zarar veriyor. Özellikle sosyal medya mecramızı kullanan gençlerimize önemli bir uyarım var; sosyal medya sorumsuz medya değildir. Sosyal medyada suç niteliğinde yapacağınız paylaşımlar başınıza bela olabilir. Nitekim olmaya başlamıştır. Kimsenin, bir başkasının kin ve nefret duygularıyla bilenmesine karşı yaptığı faaliyeti kabul edilebilir bir tarafı yoktur ve suçtur. Kin ve nefret söylemi, terörü övmek ve toplumda kargaşayı teşvik etmek gibi faaliyetler hukuk devletinde suçtur, cezai karşılığı vardır” dedi.

“BAŞIMIZA GELENLER PİŞMİŞ TAVUĞUN BAŞINA GELMEZ”

Yıldırım, son dönemde yaşananlara ilişkin, “Şöyle bir bakalım; çok uzağa gitmeyelim. 6 ayda neler yaşadık? Tek cümle ile özetlemek gerekirse şu 6 ay içerisinde başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmez. Bu alçak, sinsi terör örgütü emellerine ulaşamayınca milletin silahını milletine doğrulttu. Halkın seçtiği cumhurbaşkanını indirmek istedi. Hatırlayın, 2003’ten 15 Temmuz’a kadar biz üç sefer darbe girişimine maruz kaldık. Değişik formatlarda darbe girişimine maruz kaldık, her seferinde de millete güvendik, demokrasi ve hukuk devletine güvendik, bütün darbecileri hayal kırıklığına uğrattık” ifadelerini kullandı.

“IRAK İLE İLİŞKİLERİMİZİ DÜZELTMEK İÇİN SÜREÇ BAŞLATTIK”

Irak ile ilişkileri düzeltmek istediklerini ifade eden Yıldırım, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, hem bölgede hizmetlerini birer birer yerine getirecek hem de milletimizin birliğini, beraberliğini yok etmeye çalışan bu şer odaklarıyla amansız mücadelesini sürdürecek. Bakın, ne dedik; dostlukları artıracağız, düşmanlıları azaltacağız. Terörü ortadan kaldırmanın yolu huzur ve güvendir. Irak’ta, Suriye’de otorite olmazsa biz güvende olamayız, onun için işe ilişkileri düzeltmekle başladık. Rusya ile ilişkilerimizi düzelttik, İsrail’le ilişkilerimizi bir noktaya getirdik. Bununla da yetinmedik, 6 yıldır Suriye’de devam eden katliama artık son vermek gerektiğini düşündük, Rusya ile ateşkesin sağlanmasını başardık.

Bununla da kalmadık bu ateşkesin BM tarafından kabulünü de sağladık. Ve bütün ülkelerin Suriye’de kalıcı bir barışa adım atmaları için önemli bir zemin oluştu. Halep’te yaşanan katliama da tek müdahale eden ülke Türkiye oldu. 46 bin masum insanı ateş çemberinden çıkararak hayata bağladık, ihtiyaçlarını karşıladık ve bağrımıza bastık. Bu yöndeki çabalarımız bitmedi, şimdi de Irak ile ilişkilerimizi düzeltmek için süreç başlattık. Cumhurbaşkanımız Irak Başbakanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi, biz de bu hafta yapacağımız ziyaret ile terörle mücadele konusundaki birlikteliğimizi göstermiş olacağız. Komşu ülkelerle barış içinde, kardeşlik içinde yaşamak hem komşularımızın geleceği hem de bizim için olmazsa olmazdır. Her türlü gayreti göstermeye devam edeceğiz”.