Connect with us

Manşet

Okan Arınan şehit mi değil mi?

Published

on

Şehit haberlerini düşük tutmak için, çatışmalarda hayatını kaybeden güvenlik güçlerinin şehit prosedürü uygulanmadan defnedildiğine ilişkin iddialarla ilgili somut bir örnek ortaya çıktı.

Nusaybin’de 17 Kasım’da çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren Uzman Çavuş Okan Arınan sessiz sedasız defnedildi. Şehit prosedürü uygulanmayıp vefat prosedürü uygulandı.

Eskişehir’de toprağa verilen Arınan için yerel basın önce “şehit” sonra “vefat” dedi. Tek kare fotoğrafı AKP’li başkan paylaşırken, muhtar ise hesabını kapattı.

Çatışma haber olmuştu

Mardin’in Nusaybin ilçe kırsalında 17 Kasım’da yaşandığı belirtilen çatışmada Uzman Çavuş Okan Arınan yaşamını yitirdi ve 19 Kasım’da Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Yeşiltepe Mahallesi’nde bulunan Beyazıt Camii’nde sessiz sedasız düzenlenen bir törenin ardından defnedildi.

Sonrasında duyuran olmadı

Arınan’ın ölümüne ilişkin Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve ilgili valilikler tarafından bugüne kadar hiçbir açıklama yapmadı. 17 Kasım’da ilçe kırsalında operasyon başlatıldığı bilgisini paylaşan Mardin Valiliği, Nusaybin ve Midyat ilçe kırsallarında yapılan operasyonlarda “örgüte ait çok sayıda mühimmatın ele geçirildiği” bilgisini paylaştı.

Yerel siteler: Şehit düştü

Ölüme ilişkin Anadolu Ajansı (AA) dahil hiçbir ulusal basın haber yapmazken, sadece Eskişehir’de yayın yapan haber siteleri Arınan’ın çatışmada yaşamını yitirdiğini yazdı. Çatışma kısmı birçok sosyal medya hesabı üzerinden de paylaşıldı. Arınan’ın çatışmada yaşamını yitirmesi ile ilgili bazı yerel siteler, “Mardin Nusaybin’de terör örgütü ile çıkan çatışmada Eskişehirli Uzman Çavuş Okan Arınan şehit düştü. Şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz” duyurusunda bulundu. Bazı yerel haber siteleri ise Arınan’a ilişkin şu duyuruyu paylaştı: “Abbas Nuran oğlu 1992 doğumlu Uzman Çavuş Okan Arınan Mardin’de vefat etmiştir. Cenazesi yarın Yeşiltepe Mahallesi Beyazıt camiinden öğle namazına müteakip asri mezarlığına defnedilecektir. Mihalgazi ve Bozaniç mahallemizden yarın saat 11’de otobüs kalkacaktır. Allah rahmet eylesin.”

Haberi duyuran siteler

Arınan’ın yaşamını yitirmesi ile ilgili haber ve duyuru yapan ancak toprağa verilmesini görmezden gelen sitelerin paylaşımları şöyle:

“ http://www.eskisehir.net/Haber/HaberDetay/15139,

http://www.esgundem26.com/guncel/eskisehir-e-sehit-atesi-dustu-h11230.html,

http://www.anadolugazetesi.com/eskisehirli-uzman-cavus-mardin-de-vefat-etti-75609.html,

http://www.sanalbasin.com/sehit-atesi-eskisehire-dustu-aci-haber-22231189,

http://www.anadolugazetesi.com/eskisehirli-uzman-cavus-mardin-de-vefat-etti-75609.html,

http://eskisehirdenhaberler.com/2017/11/17/eskisehirin-sehidi-var/,

http://www.eskisehirgundem.com/?sec=1&newscatid=1&newsid=122988,

http://www.haberci26.com/sehit-atesi-eskisehire-dustu/3626/,

http://www.eskisehir.media/Haberler/Detay/4976/sehit-atesi-eskisehire-dustu”

“Şehit” olarak duyruldu “vefat” olarak gömüldü

Arınan’ın çatışmada yaşamını yitirdiğini duyuran bazı haber siteleri bir süre sonra haberi kaldırması dikkat çekti. Eskişehir’den haber geçen, “http://www.ajans26.com” adlı site şu linki “http://www.ajans26.com/404.html” daha sonra erişime kapattı. Bazı siteler ise, “şehit” olarak duyurdukları ölümü “vefat” olarak değiştirdi.

Muhtarlar birliği başkanı sayfasını erişime kapattı

Arınan’ın ölümüne ilişkin Eskişehir Mahalle Muhtarlar Birliği Derneği Başkanı ve aynı zamanda ilçeye bağlı Hoşnudiye Mahallesi Muhtarı Figen Rençber’in sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarda bulundu. Facebook hesabında paylaşım yapan Rençber de, kısa bir süre sonra sayfayı tamamen erişime kapatanlardan oldu.

AKP Tepebaşı ilçe başkanı cenazeye katıldı

Uzman Çavuş Arınan’ın cenaze törenine ilişkin sadece AKP Tepebaşı İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Kaynarca tarafından fotoğraf paylaşıldı. Kaynarca’nın twitter hesabında (https://twitter.com/ak_fatih26) yaptığı paylaşımlarda ise şu ifadelere yer verildi: “Yeşiltepe Beyazıt Camiinde Uzman çavuş Okan Arınan’ın cenazesine katıldık. Rabbim rahmeti ile muamele etsin.”

AKP Eskişehir İlçe Kadın Kolları’ndan Kevser Umut ise, (https://twitter.com/kevser26umut” ile Eskişehirspor’a ait resmi internet platformundan (http://www.eskisehirspor.org/tr-TR/haberler/6725/teroru-lanetliyoruz” da Arınan’ın ölümüne ilişkin paylaşımlar ve basın açıklamalarına yer verildi.

İlk değil

Şırnak’ın Besta Bölgesi’nde 9 Ekim’de çıkan bir çatışmada yaşamını yitirdiği yapılan iki ayrı törenle toprağa verildiği anlaşılan Uzman Çavuş Mehmet Can’a ilişkin de benzer durumlar yaşanmıştı. “Şehit” ilan edilmeyen Can’ın adı hiçbir şekilde kayıtlarda yer almamış ve ulusal basına yansımamıştı. Tokat Artova ilçesi Çıkrık köyü nüfusuna kayıtlı Uzman Çavuş Mehmet Can, İstanbul Arnavutköy’de toprağa verildiği ortaya çıkmıştı. Can’ın ölümüne ilişkin aileye “intihar” denilmişti.

Genel

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın sözleri ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına girer mi?

Published

on

By

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör propagandası” yaptığı suçlamasıyla tutuklanması bir kez daha ifade özgürlüğünün ne olduğu, kapsamı ve sınırları hakkında tartışmaların başlamasına yol açtı.

Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında dün “terör örgütü propagandası” yapmak ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamalarıyla tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün Fincancı ve TTB merkez yönetiminin görevden alınmasını da istedi.

Fincancı 20 Ekim’de PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı “kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söylemişti.

TSK, KUZEY IRAK OPERASYONLARINDA KIMYASAL SILAH KULLANDI IDDIASI

18 Ekim’de PKK’ya yakın medya organlarında TSK’nın Kuzey Irak’taki bazı operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” öne sürüldü, iddiaya dayanak olarak çeşitli görüntüler paylaşıldı.

Şebnem Korur Fincancı iki gün sonra PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında, ortada bu tür iddiaların ve ölümün olduğu bir durumda, Birleşmiş Milletler’in Minnesota Protokolü ilkeleri gereği, bu iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Görüntüleri daha önce de bir hekim olarak incelemiştim ve belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda.”

Minnesota Protokolü, adli nitelikli otopsilerin tamamının, muhakkak adli tıp uzmanı veya adli patologlar tarafından ve tam donanımlı otopsi birimlerinde yapılmasını öngörüyor.

Bu iddiaların ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM’ye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın basın açıklamasında “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu” belirtildi.

Şebnem Korur Fincancı, hakkında soruşturma başlatılmasının ardından medyaya yaptığı açıklamalarda söylediklerinin iddiaların araştırılmasını savunmaktan ibaret olduğunu vurguladı. Ancak Fincancı, AKP iktidarinin hedef göstermesi uzerine tutuklandı.

BBC NEWS Turkce

Continue Reading

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Çok Okunanlar