Ana sayfa Öne Çıkanlar Okullarda ‘değerler eğitimi’ dönemi: Dini konular dışarıdan gelen uzmanlarca anlatılacak

Okullarda ‘değerler eğitimi’ dönemi: Dini konular dışarıdan gelen uzmanlarca anlatılacak

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) okullarda “Değerler Harekatı” olarak isimlendirdiği değerler eğitiminin içeriğine ilişkin ayrıntıları belirledi.

Afyon İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullara yolladığı yönerge ile değerler eğitiminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verirken okullarda artık dini bilgiler içerisinde yer alan şehitlik, gazilik, merhamet, kanaatkârlık, manevi temizlik, gıpta-haset, tevazu gibi konuların dışarıdan getirilecek kişiler tarafından öğretileceğini bildirdi.

BirGün’dne Çağlar Ballıktaş’ın haberine göre, bugüne kadar Değerler Eğitimi olarak isimlendirilen faaliyete Değerler Hareketi denilen yönergeye göre, eğitimi okul dışından isimlerden oluşacak kurullar yürütecek.

İl milli eğitim müdürlüğünce kurulacak Üst Kurul konuları belirleyecek ve eğitim için Yürütme Kurulları’nı görevlendirecek. Yürütme Kurulu okullarda okul müdürünün başında olduğu Yürütme Ekibi’ne talimat vererek okullardaki faaliyetleri denetleyecek. Üst kuruldaki koordinatör tarafından belirlenen yazar, akademisyen ve uzmanlardan da bir Danışma Kurulu oluşturulacak. Dini ağırlıklı bu eğitim sırasında dini yazar, uzman ve akademisyenler okullarda seminer ve konferans vererek değerler eğitimine rehberlik edebilecek.