Ana sayfa Editörden Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Ak Parti artık kendi yavrularını yiyen bir anne”

Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Ak Parti artık kendi yavrularını yiyen bir anne”

PAYLAŞ

AKP’de artık yükselişin değil inişe ait kavramların konuşulduğunu söyleyen Artıgerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu, partinin kendi kendini yiyerek bitirme sürecine girdiğini söyledi. “Ak Parti artık sadece öteki gördüğünü imha eden bir parti değil, kendi yavrularını yiyen bir anne gibi”diyen Gergerlioğlu, AKP sonrası dönemde toplum ortak paydalarda buluşmayı beceremezse ve kutuplaşmayı tercih ederse “Ak Parti’nin düşüşü topluma bir şey kazandırmayacaktır”ifadesini kullandı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun “Ak Parti’de çöküş kaçınılmaz, ya kesin çare?” başlıklı makalesinin ilgili bölümü şöyle:

Ak Parti’de artık konuşulan yükselişle ilgili kavramlar değil, zirveden inişe dair kavramlardır. Artık muhaliflerin söylemesine gerek yok. Eski Balıkesir Belediye Başkanı bile “millet iktidarından devlet iktidarına geçiş olduğunu” söylüyor.

Ak Parti artık sadece öteki gördüğünü imha eden bir parti değil, kendi yavrularını yiyen bir anne gibi. Ak Parti uzun bir süredir hukuksuzluk girdabına tutulmuş, ne yapacağını bilemez haldeki bir partidir. Şaşkınlık içinde ne yapacağını bilemiyor ve kendisine zarar veren her şeyi yapıyor.

Şaşkınlık içindeki bir yapı ne yapacağını bilemez ve kendi kendini yemeye başlar. Artık başarısızlaştıkça tekleşecek, tekleştikçe başarısızlaşacak bir yapı var karşımızda.

Bundan sonra Ak Parti’nin her geçen gün artan skandallarını, perişanlığını konuşacağız. Başkanlık seçimleri için ortamı germeye devam edecek ve gerdikçe hata yapması, bu partinin genel hali olacak.

Ak Parti uzun süredir kendisini kurtaracak tüm mekanizmalara karşı savaş ilan etmiş bir parti konumundadır. Bu savaş sadece kendisini değil, toplumsal birliği de çok sarsacak bir girişimdir. Bu duruma son verebilecek seçmen seyirci kalmayı tercih ettiği müddetçe bedeli de ödeyecektir.

Önemli olan demokrasi seçeneğinin ne durumda olduğudur. Kaçınılmaz son sonrası yine bir başka çekişmenin aktörleri olacaksak Ak Parti’nin düşüşü topluma bir şey kazandırmayacaktır. Önemli olan farklı mağdur kümelerinin kimliklerini terk etme zorunluluğu hissetmeden ortak paydalarda buluşabilmesidir. Bu konuda çok umutlu olmak mümkün değildir. Zira gergin ve kutuplaşmış ortamda bunun önemini hisseden kişi sayısı çok azdır.