Ana sayfa Editörden Ömer Faruk Gergerlioğlu: Bu sefer Kemalist tabulara dokunuldu

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Bu sefer Kemalist tabulara dokunuldu

PAYLAŞ

Evim Teorisi ve müftülere nikah kıyma yetkisine dair yazıları nedeniyle eleştirilerin odağı haline gelen Nuray Mert’in yazılarına son verilmesini eleştiren artıgerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu, “‘Kutuplaşma tuzağına düşmeyelim’ diyoruz ama en ufak ihtilafta kutuplaşmaya teşne bir toplum durumundayız. Hepimiz şapkamızı önümüze koymalıyız” yorumunu yaptı.

Gergerlioğlu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Elbette herkes kriter olarak kendisine yakın olana yazdırma eğilimindedir ama herkes aynı gazetede yazıyor diye aynı düşünecek değildir, mühim olan bunun hazmedilebilme olgunluğudur.

Mesele Mert’in tartışma yaratan düşüncelerinin doğruluğu ve yanlışlığı değildir, tabularımızı sorgulayamamızdır. Kendi içine kapanmacılığını savunurken diğerini örnek göstermek herkes için kısır döngüden başkası değildir. ‘Karşıtım da yazarını katılmadığı fikri için cezalandırabiliyor o halde aynısını yapma hakkım var’ diyorsanız çok demokrat olduğunuzu söyleyemezsiniz.

‘Kutuplaşma tuzağına düşmeyelim’ diyoruz ama en ufak ihtilafta kutuplaşmaya teşne bir toplum durumundayız. Hepimiz şapkamızı önümüze koymalıyız.

Konu özelde Nuray Mert’in Cumhuriyet’te yazdırılmamasıyla ilgilidir ama geneldir. ‘ ‘Okur baskısına dayanamamak’ gibi kriterler mahalle kriterleridir. Mahallelere teslim olmak dogru değildir, mahalle anlayışının demokrasi derdi yok ki… Demokrasi iddiasında olanın tabusuna dokunursanız hep yanıyorsunuz, bu sefer Kemalist tabulara dokunuldu.


Cumhuriyet gazetesi tarafından Nuray Mert’in yazılarının kesilmesi haklı bir tepki aldı. Zira asıl ve en önemli mesele sadece gazete ve yazar arasındaki fikir uyuşmazlığı değil, farklı olana tahammül edebilme konusunda bir imtihanı daha kaybetmemizdi. Adalet konusunda ortak payda arayışı ihtiyacı ve iddiasının çok olduğu bugünlerde dışlama kriterinin ‘muhalif olunanla aynı safa düşme’ olması son derece üzücüdür. Nuray Mert’in düşüncelerine katılmayabilirsiniz ama kim ne derse desin doğru bildiğini yazan ve kınayıcının kınamasından çekinmeyen bir yazara karsı daha toleranslı olabilirdiniz.

Yazının tamamı için…