Ana sayfa Yaşam Önce korucu, sonra gazi, ölünce de terörist oldu

Önce korucu, sonra gazi, ölünce de terörist oldu

PAYLAŞ

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaşamını yitiren kişilerin ölümlerine ilişkin savcılığa yapılan suç duyuruları bir bir takipsizlik ile sonuçlanıyor. Avukatlar aracılığı ile yapılan suç duyurularının hepsi hakkında “kovuşturmaya yer yok” kararı veren savcılık, yaşamını yitirenlerin tamamını ise “örgüt üyesi” olarak değerlendiriyor.

Korucu, gazi, terörist

Mezopotamya Ajansı’ndan Cihan Ölmez’in haberine göre, yasak sırasında mahsur kaldıkları bodrumlarda yakılarak öldürülen 34 kişiye ilişkin takipsizlik kararı veren savcılık, evlerinin bahçesinde ölen yurttaşlar için de takipsizlik kararı verdi. Cizre’deki sokağa çıkma yasakları sırasında 2 Ocak 2016 tarihinde evinin bahçesinde evlerine top mermisi isabet etmesi sonucu yaşamını yitirenlerden biri de 43 yaşındaki Abdulcebbar Taşkın’dı. 1992 yılında korucu olan, 1996’da PKK ile girilen bir çatışma sonucu yaralanan, gazilik unvanı alarak malulen emekli edilen Taşkın’ın ailesi, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak savcılık, Taşkın’dan alınan sağ el svabında atış artıklarında bulunan antimon elementi tespit edildiğini, gizli tanık Yıldız ile açık tanık Mesut Ertaş’ın verdiği ifadeleri gerekçe göstererek takipsizlik kararı verdi. Ayrıca, Taşkın’ın “örgüt üyesi” olduğunu ve çatışmalarda yaşamını yitirdiğine yer verildi.

Takipsizlik kararına itiraz eden avukatlar ise, yoğun çatışmalar ve kullanılan silah ve patlayıcılar sonucu, o dönem ilçede kalan herkeste antimon elementinin tespit edilebileceğini kaydederek, bunun tek başına “örgüt üyeliği” için delil sayılamayacağını ifade etti. Yoğun çatışmalar ve bombalamalar sonucu antimon elementinin herkesin vücudunda görüldüğünü belirten avukatlar, antimonun sadece silah kullanan insanların vücudunda görülmediğini vurguladı.

Tanık ifadeleri çelişkili

Taşkın’ın otopsi raporunda ölüm nedeni, “Kişinin ölümünün muhtemel milimetrik ebatlarda metalik cisimlerin vücuda isabet etmesine bağlı tibia (kaval kemiği) ve kafatası kırıkları ile birlikte beyin kanaması beyin doku harabiyeti sonucu meydana geldiği kanaatindeyiz” denildi.

Otopsi raporu da ailenin “Şarapnel parçalarının isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdi” ifadelerini doğrulamasına ve tanıkların ifadeleri arasındaki çelişkilere rağmen Taşkın’ın “örgüt üyesi” olarak gösterilmesi dikkat çekti. Tanıklardan Mesut Ertaş, Taşkın’ın 2015’teki sokağa çıkma yasağı esnasında polis ile girdiği silahlı çatışmada hayatını kaybettiğini belirtiyor. Bir diğer gizli tanık Yıldız ise, Taşkın’ın onlarca kişinin yakılarak öldürüldüğü bodrumların olduğu Bostancı sokakta polis ile girdiği çatışma sonrası hayatını kaybettiğini iddia ediyor.

Ancak, Taşkın’ın 2 Ocak 2016 tarihinde, Bostancı sokağına bir kilometre uzaklıktaki Uludağ sokağında bulunan evinin bahçesinde, top mermisinin şarapnel parçası ile yaşamını yitirmesi her iki tanığın ifadesini boşa çıkarıyor.

Eski korucu çıktı

Ayrıca savcılık tarafından, “örgüt üyesi” olduğu iddia edilen Taşkın’ın, yıllarca koruculuk yaptığı ortaya çıktı. 1992 yılında koruculuğa başlayan Taşkın’ın, 1996’da PKK’lilerle girilen bir çatışma sonrası yaralandığı ve gazilik unvanı alıp malulen emekli olduğu öğrenildi. Dosyada ifadelerine yer verilen Taşkın’ın eşi Zeycan Taşkın da, eşi hakkındaki iddiaları reddederek, eşinin herhangi bir örgüt ile bağlantısının olmadığını kaydetti. Zeycan Taşkın ifadesinde, eşinin lavaboya gitmek istediği esnada evin bahçesine isabet eden şarapnel parçaları sonucu hayatını kaybettiğini dile getirdi.