Ana sayfa Politika Önder: Hükümet her politikasını Gezi korkusuyla oluşturuyor

Önder: Hükümet her politikasını Gezi korkusuyla oluşturuyor

PAYLAŞ

Açlık grevi sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça tam da Gezi direnişinin yıldönümünde hakim karşısına çıkarıldı ve hayati riskleri bulunmasına rağmen tutuklandı. 28 Mayıs 2013 tarihinde başlayan ve 1 Haziran’da tüm Türkiye’ye yayılan Gezi direnişi üzerinden 4 yıl geçti. Dönemin en önemli aktörlerinden biri olan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder dünü ve bugünüyle Gezi direnişini dihaber’e anlattı.

Gezi olaylarının üzerinden zaman geçtikçe daha serinkanlı değerlendirmeler yapılabileceğini söyleyen Önder, “Gezi başlangıcı itibariyle koreografı olmayan bir şenlikti. İçinde itirazı barındıran, yaşam hakkı ve çevre hakkına müdahaleye bir reddiye olarak çıktı. Fakat, tıpkı bugünkü gibi ötekileştirilen, düşmanlaştırılan, yok sayılan bir çok kesim kendini bu itirazın içerisine yerleştirdi. Bu anlamı ile Türkiye’nin sivil demokrasi mücadelesinde sarsılmaz bir yeri oldu.” dedi.

Gezi mücadelesinin egemenleri korkuttuğunu söyleyen Önder, “4 yıldır her politikalarını saptarken Gezi korkusuyla davranmak zorunda kalıyorlar. En son güncel örneği Semih ve Nuriye arkadaşlarımızın gözaltına alınmasında gördük. Mahkeme, ‘yeni bir Gezi yaratabilir’ gerekçesiyle tutuklama kararı verdi. Bu yönü çok önemli.” diye konuştu.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın kendisi hakkında söylediklerini de eleştiren Önder şöyle konuştu: “Ahmet Hakan bugün samimiyet ölçerliğe soyunmuş. Haddini bilmeden. Cıvık. Senin haddine mi dünyaya samimiyet ölçme aygıtı olarak mı xalk (yaratma) ettiler. Sen kimsin ya. İşte efendim sempatisini yitirmeyeymiş bilmem ne. Deli saçması bir sürü şey. Onun için belki sinirlenip yeniden devam edebilirim yani.”