Ana sayfa Editörden Oral Çalışlar: 14 yıl AK Parti’yi iktidara taşımış sağ çekirdekte, bir ‘arayış’...

Oral Çalışlar: 14 yıl AK Parti’yi iktidara taşımış sağ çekirdekte, bir ‘arayış’ var

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hapiste olduğu dönemde Cumhuriyet gazetesinde çalıştığını ve halkın nabzını yoklamak için Mahmutpaşa ve Tahtakale esnafının nabzını yokladığını söyleyen Posta yazarı Oral Çalışlar, “ANAP’lı, DYP’li, MHP’li hatta DSP’li esnafta bile bir Tayyip Erdoğan umudu oluşmuştu” dedi.

Yeni parti kurma hazırlığı içerisindeki Meral Akşener’e ilişkin izlenimlerini de paylaşan Çalışlar, “Aldığım sinyaller, Meral Akşener’in kurmaya hazırlandığı merkez sağ partinin, bir beklentiye yol açmakta olduğu yönünde” diye yazdı.

Oral Çalışlar’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Tayyip Erdoğan hapisteydi, Cumhuriyet gazetesinde çalışıyordum. Toplumdaki eğilimleri anlayabilmek için, gazete çevresindeki, Mahmutpaşa, Tahtakale esnafıyla sohbetler yapardım… Esnafta bir hareketlenme başlamıştı. ANAP’lı, DYP’li, MHP’li hatta DSP’li esnafta bile bir Tayyip Erdoğan umudu oluşmuştu. “Eğer bir parti kurarsa, onu destekleriz” diyorlardı.

Bu bölgenin esnafı, Türkiye’nin siyasi nabzını anlamak için en sağlam ölçülerden birisiydi o günlerde. Onlardaki değişimi izleyerek, seçim tahminleri yapabiliyordum. Erdoğan’ın AK Parti’sinin 2002 seçimlerinde tek başına iktidara geleceğini böyle tahmin edebilmiştim.

Yeni arayışlar

2000’lerin başında, ANAP, DYP, DSP ve MHP yorgundu, enerjilerini tüketmişlerdi. Nitekim dördü de 2002’de barajı geçemedi.

Tahtakale ve Mahmutpaşa esnafı, tam olarak eski ağırlıklarını koruyamasalar bile, o semtler, hala ekonomi ve siyasetin barometresi. Anadolu’ya mal sattıkları gibi, gelen tüccarlarla, üreticilerle siyaset ve toplumsal meseleleri konuşuyorlar.

Aldığım sinyaller, Meral Akşener’in kurmaya hazırlandığı merkez sağ partinin, bir beklentiye yol açmakta olduğu yönünde. Geçmişte ANAP, DYP ve MHP’ye oy vermiş, daha sonra 14 yıl boyunca AK Parti’yi iktidara taşımış (merkez) sağ çekirdekte, bir “arayış” var.

Yazının tamamı için..