Ana sayfa Editörden Oral Çalışlar: AK Parti eleştirdiği uygulamalara, vesayet rejiminin gerekçeleriyle sahip çıkıyor

Oral Çalışlar: AK Parti eleştirdiği uygulamalara, vesayet rejiminin gerekçeleriyle sahip çıkıyor

PAYLAŞ

16 Nisan Anayasa değişikliğine bağlı olarak Meclis içtüzüğünün değişmesinin gündemde olduğunu, AK Parti ve MHP’nin üzerinde anlaştığı maddelerin komisyonlardan geçtiğini hatırlatan Posta yazarı Oral Çalışlar, iç tüzük değişikliğiyle getirilen bazı yasakların kabul edilmesi halinde ciddi sorunlar doğuracağını söyledi.

Meclis kürsüsünde, Türkiye Cumhuriyetinin Anayasa ve kanunlarda düzenlenen idari yapısı ve yerleşim birimlerine ilişkin Anayasa ve kanunlara aykırı isim ve sıfatlar kullanmanın yasaklanacağını söyleyen Çalışlar, Erdoğan ve Abdullah Gül’ün daha önce bazı yerleşim yerlerin eski isimlerini ullandığı konuşmalarını hatırlattı.

Oral Çalışlar’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Hatırlar mısınız? AK Partili ilk Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bitlis’in Güroymak ilçesine gitmiş ve yurttaşlara o ilçenin orijinal adıyla “Norşinliler” diye seslenmişti. Artık bu sözcük de kürsüden söylenemeyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ata yurdu Rize’nin Güneysu ilçesinin tarihi adı da “Potamya”dır. Bunu kürsüden söylemek de artık mümkün değildir.

“Kürt” ve “Kürdistan” kelimelerini kullanmak yakın zamana kadar yasaktı. Bunu ifade etmeye kalkanlar cezalara çarptırılmışlardı. Bu engellemeler de AK Parti iktidarı döneminde kalkmıştı.

Bu sözcükleri Meclis kürsüsünden dile getirmek yasaklanıyor… Bu maddeyle birlikte “kürsü dokunulmazlığı” denilen ve insanlığın uzun mücadeleler sonucu kazandığı bir hakkın bir ölçüde milletvekillerinin elinden alındığına tanık oluyoruz.

AK Parti, vesayet rejiminin getirdiği bu türden yasaklarla mücadele etti. Bu yasakları çok eleştirdiler.

Şimdi, eleştirilen o zihniyete ve uygulamalara, vesayet rejiminin gerekçeleriyle sahip çıkılıyor.

Yazının tamamı için…