Ana sayfa Öne Çıkanlar Orhan Pamuk’tan Altanlar ve Ilıcak’a müebbete tepki: Acımasız, haksız ve adaletsiz

Orhan Pamuk’tan Altanlar ve Ilıcak’a müebbete tepki: Acımasız, haksız ve adaletsiz

PAYLAŞ

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Gazeteciler Ahmet Altan, kardeşi Prof. Mehmet Altan ve Gazeteci-Yazar Nazlı Ilıcak’ın “15 Temmuz darbe girişimine iştirak etmek” iddiasıyla yargılandıkları davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmalarına tepkiler artarak devam ediyor.
Hükümet cephesinden dahi eleştirilere neden olan karara ilişkin Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ser eleştirilerle yüklendi.

Pamuk, T24’e yaptığı açıklamada, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’a verilen cezaları ‘’acımasız, haksız ve adaletsiz,’’ bulduğunu söyledi.


65 yaşındaki Nobel ödüllü yazar açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bizi birbirimize bağlayacak şey hapishane korkusu ve hiç bitmeyen tehditler değil, barış ve düşünce özgürlüğüdür. Kıyıma ve haksızlığa uğrayan kamuoyunun kırk yıldır severek, tartışarak okuduğu bu değerli yazarlar değildir yalnızca…’’

Toplumdaki adalet ve güven düşüncesini böylesine ölçüsüz kararlarla zedelendiğine değinen Pamuk, ‘’ Bu temel duyguları kaybetmek bir milletin geleceğini zedeler… Cezalandırma ve hapse tıkma siyasetinden hükümet vazgeçmelidir. Bu kararın yeniden ele alınması lazımdır,” dedi.