Connect with us

Dünya

Çek cumhuriyetinde seçimi göçmen karşıtı lider kazandı

Published

on

Seçimlerden yüzde 30 civarında oyla  birinci parti olarak çıkan ve Avrupa Birliği’ne mesafeli durmasıyla tanınan ANO partisinin lideri Andrej Babiš aynı zamanda hakkında pek çok yolsuzluk iddiası bulunan Slovak asıllı bir Çek siyasetçi. BBC Türkçe’den Tarık Demirkan’ın haberine göre ülkenin en zengin yatırımcılarından, sanayiciliğinin yanı sıra medya imparatorluğu sahibi de olan bu renkli siyasetçinin seçim vaatleri içinde en önemlilerinden biri, Çek Cumhuriyeti’nin göçmenlere kapatılacağı idi. Bu vaadini öne çıkararak Çekya’da neredeyse her üç kişiden birinin oyunu alan Andrej Babiš, aslında “göçmenler korkusunu” oya tahvil eden tek siyasetçi değil.

İlk kez % 10,64 gibi yüksek bir oy oranıyla Çek parlamentosuna giren ırkçı Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD) de neredeyse sadece göçmen ve mülteciler konusunu işleyerek ülkede güçlendi. Çek siyaset dünyasındaki gariplikler seçimlerden birinci parti olarak çıkan ANO partisinin liderinin Slovak asıllı olmasıyla sınırlı değil. Yabancı düşmanı SPD’nin liderinin adı: Tomio Okamura. “Bu ülkeye yabancıların gelmesine asla izin vermeyeceğiz” diyen ırkçı liderin babası Japon, annesi Çek.

Çek Cumhuriyetinde şimdi AB karşıtı olan ve mültecilerin az sayıda bile olsa ülkeye yerleştirilmelerine izin verilmeyeceğini söyleyen bir lider azınlık hükümeti kurmaya hazırlanıyor. Ama azınlık hükümeti başarılı olmazsa bu kez de mülteci karşıtı diğer partilerden destek alması bekleniyor.

Siyasette yükselen trend göçmen karşıtlığı

Orta Avrupa’da “göçmen karşıtı” politikalarla siyasetin zirvelerine tırmanma olgusu sürpriz değil. Geçtiğimiz haftalarda Avusturya’da daha önceki koalisyon hükümetinde dışişleri bakanı olan ve son yıllarda sürekli oy kaybeden Halk Partisini (ÖVP) iktidara taşıyan genç lideri Sebastian Kurz da bu başarısını ustaca işlediği “göçmen karşıtı” siyasete borçluydu.

Hatırlanacağı gibi, göçmen karşıtı kararlı ve tavizsiz siyasetin bölgedeki ilk en önemli temsilcisi Macaristan başbakanı Viktor Orban. Orban, mülteciler meselesinin Avrupa’da ilk gündeme geldiği anlardan itibaren kararlı bir şekilde ülke sınırlarının yabancıların önünde kapatılması politikasını uygulayan ve bu amaçla Avrupa’da ulusal sınırlara ilk tel örgüleri çeken siyasetçi.

Aradan geçen yıllar, diğer bölge ülkelerinde de benzer tepkilerin üzerinde yükselen siyasetçilerin iktidara gelmelerine neden oldu. Macaristan’ın ardından Avusturya ve Çek Cumhuriyeti de şimdi “göçmenlere karşı daha tavizsiz politika izleyen liderlerin yönetiminde.

Bunlara Slovakya’da güçlenen ırkçı radikal sağ ve Polonya’da yükselen milliyetçilik de eklendiğinde ortaya çıkan tablo, aslında Almanya ve Fransa tarafından başı çekilen ve mültecilerin bir program çerçevesinde AB ülkelerine dağıtılmasını sağlamaya çalışan siyasetin işinin çok kolay olmayacağını ortaya koyuyor. Gözlemciler Avrupa Birliği’nin doğu bölgelerinin çekim merkezini oluşturan Vişegrad Ülkeleri (V4) ve Brüksel arasındaki gerginliklerin önümüzdeki dönemde daha da güçleneceğinin sinyallerini veriyor.

(BBC TÜRKÇE)

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar