Connect with us

Genel

Örtülü ödeneğin büyük bir bölümü harcandı

Published

on

Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 2017’de hiçbir bürokratik işleme tabi olmadan, hesabını vermeden kullanabildikleri örtülü ödeneğin tamamını harcadığı ortaya çıktı. Erdoğan ve Yıldırım’ın bir yıllık harcaması 3 milyarı aştı.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, 2017 bütçesi gerçekleşme rakamlarını açıkladı.

BirGün’de yer alan habere göre, örtülü ödenek harcamaları, devletin 110 bin kamu işçisine bir yılda yaptığı ödemeye yaklaştı. Bakanlıklar; bağlı ve ilişkili kuruluşlarda çalışan 81 bin 471 işçiyle TSK’deki 17 bin 617 işçiye bütçeden yıl boyunca yapılan harcama tutarı, örtülü ödenekten 1 milyar TL farkla 4.2 milyar oldu.

SON KURUŞUNA KADAR HARCADILAR

Yasa ile “Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet ve hükümet icapları için kullanılmak üzere konulan” ve “gizli hizmet giderleri” olarak isimlendirilen örtülü ödenek tutarının ilk kez bu yıl tamamına yakını harcandı.

Bütçede yer alan iki gizli hizmet kaleminden daha çok uzun ömürlü mal alımı için ayrılan ancak 2016’ya kadar sembolik harcamaların yapıldığı ikinci kalem de devreye girdi. 2016’da ilk kez 406 milyonluk harcama ile ilk kalemin yüzde 25’ine ulaşan bu harcama tutarı bu yıl 1 milyarı aştı. 2017’de 1 milyar 977 milyon lira cari kalemden harcanırken yatırım kalemindeki harcama da 1 milyar 51 milyon liraya fırladı. 2016’da 2.2 milyar TL olan toplam harcama bu yıl yüzde 50 dolayında artarak 3 milyar 28 milyon lira oldu.

AKP 14 MİLYAR HARCADI

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilene kadar sadece başbakanların kullanımında olan örtülü ödenekten eski başbakanlar Bülent Ecevit, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan ve Mesut Yılmaz döneminde kullanılan toplam tutar 190 milyon lira olurken, AKP’nin ilk bütçe yılı olan 2003’ten bu yana yaklaşık 14 milyar lira kullanıldı.

Erdoğan’ın 2003 yılı mart ayından 2014 yılı ağustos ayında Cumhurbaşkanı seçilene kadar yaptığı örtülü ödenek harcaması 7 milyar 93 milyon lira oldu. Bu arada sadece yedi ay Başbakan Davutoğlu’nun tek başına kullandığı kalem, 2015 yılı mart ayındaki değişiklikle Cumhurbaşkanı’nın da kullanımına açıldı. Ondan sonra geçen iki yıllık dönemde AKP kendi rekorunu kırarak 9 yıllık harcamaya yakın bir tutarı harcadı ve 14 yıllık harcama 13.7 milyar oldu. 2003’te 103 milyon lira olan harcama tutarı 14 yılda 30 katına yakın arttı.

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar