Connect with us

Sürmanşet

Örtülü ödenekten altı ayda yapılan harcama 1 milyar 700 milyon lira

Published

on

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde olduğu gibi Cumhurbaşkanı seçildikten sonra da yasa değişikliğiyle kullanımına ortak olduğu örtülü ödenek harcamalarında tarihi rekorlar kırılmaya devam ediliyor. Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın birlikte kullandığı örtülü ödenekten yılın ilk 6 ayında yapılan harcamalar geçen yılın toplamına yaklaştı. AKP’nin ilk bütçe yılı olan 2003’teki 103 milyon liralık harcama, 14 yıl sonra ilk 6 ayda 1 milyar 700 milyon lira oldu.

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı yılın ilk 6 ayına ilişkin bütçe gerçekleşme sonuçları, geçmiş hükümetler dönemine göre, “kapalı istihbarat ve savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek çıkarları, devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ile olağanüstü hizmetler” için kullanılabilecek gizli hizmet giderlerindeki ölçüsüz harcama alışkanlığının sürdüğünü ortaya koydu.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, yasayla cumhurbaşkanının, başbakanın ve ailelerinin kişisel harcamaları ile siyasi partilerin idare, propaganda ve seçim ihtiyaçlarında kullanılması yasak olan bu kalemden Haziran ayında 218 milyon 704 bin lira harcama yapıldı. Haziran ayında mal ve hizmetler kaleminden yapılan gizli hizmet harcamaları geçen yılın aynı ayında yapılan 164 milyon 791 bin liralık harcamaya göre yüzde 33 arttı.

Yüzde 1350’lik artış

2017’de geçmiş yıllara oranla daha çok harcama yapılmaya başlanan sermaye giderleri kaleminden de gizli hizmet harcamaları için haziran ayında 103 milyon 760 bin lira harcama yapıldı. Geçen yılın aynı ayında 7 milyon 521 bin lira harcama yapılan bu kalemdeki artış, bu yılın aynı ayında yüzde bin 350’nin üzerinde arttı. Geçen yılın ilk 6 ayındaki 1 milyar 43 milyon liralık harcama, bu yılın aynı döneminde 1 milyar 697 milyon liraya fırladı. Yüzde 60 oranında yaşanan artışla, ilk 6 ayın sonunda örtülü ödenek harcamaları, geçen yılın 2 milyar lira dolayında olan toplam harcama rakamına şimdiden yaklaştı. Örtülü ödenekten yapılan harcamaların hızı, bu yıl genel bütçe başlangıç ödenekleri toplamının binde 5’i olan 3 milyar 200 milyon liraya kolaylıkla ulaşılacağını gösteriyor.

Silaha 3 milyar

Haziran ayı, güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımı için yılın en yüksek ikinci harcamanın yapıldığı ikinci ay oldu. Nisan ayındaki 1 milyar 28 milyon liralık harcamadan sonra bu ay 816 milyon 657 bin lira harcama yapıldı. Böylece bu kalemler için yılın ilk 6 ayında yapılan harcama 2 milyar 807 milyon lira oldu.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar