Ana sayfa Öne Çıkanlar Osmanoğlu’ndan açıklama: Bir tane Türkiye Cumhuriyeti var ve bizim başka vatanımız yok

Osmanoğlu’ndan açıklama: Bir tane Türkiye Cumhuriyeti var ve bizim başka vatanımız yok

PAYLAŞ

Osmanlı ürünleri pazarladığı sitesini cuma namazı saatinde kapatmasıyla, son olarak da ‘Başkanlık’ sistemine verdiği destek ve “Cumhuriyet canımıza yetti” açıklamasıyla gündeme gelen Abdülhamit’in torunu Nilhan Osmanoğlu geri adım atmak zorunda kaldı. Nilhan Osmanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Hayır diyenlere saygılıyım”, “Bir tane Türkiye Cumhuriyeti var” gibi ifadelere yer verirken, eleştirileri ise ‘sistematik saldırı’ olarak yorumlamayı da ihmal etmedi.

Osmanoğlu, “Kamuoyuna duyurumdur” başlığını taşıyan açıklamasında, “Son dönemde hakkımda yapılan çirkin planın gayet farkında olarak sizleri hakikat ile bilgilendirmek adına bu açıklamayı yapıyorum. Başkanlık sistemine evet oyumu açık şekilde kullandığımdan beri çeşitli saldırılara ve tehditlere maruz kalıyorum. Bu açıklamayı yapmak benim demokratik özgürlüğümdür. Kararımın arkasında olduğumu bildirmek isterim” ifadeleri yer aldı.

“Devletin çıkarına olduğunu düşünerek ‘hayır’ diyenlere de saygılıyım” diyen Osmanoğlu, “Bunun dışında üzerimden siyaset yapılmasına izin vermemek adına hakaretlerin birçoğuna cevap vermedim. Bu sistematik saldırı geçmişte yapıldığı gibi itibarsızlaştırma çabasıdır. Bu çirkin ve haysiyetsiz ithamlar yapılırken bugünler de yanımızda olanları da unutmayacağım” dedi.

BİR TANE CUMHURİYET’

“Cumhuriyet canımıza yetti” sözleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Osmanoğlu, “​Bir tane Türkiye Cumhuriyeti var ve bizim başka vatanımız yok. Bu süreçte milletin takdirine bırakılacak olan bu referandum sadece bir sistem değişikliğidir. Bunu rejim değişikliği saltanat padişahlık şeklinde çarpıtmak toplumda çözümsüzlüğe ve kaosa sebebiyet verme çabasıdır” ifadelerini kullandı.

‘GALATASARAY ADASI’

Galatasaray Adası’nı istemesiyle ilgili olarak da “Üç buçuk yıl önce katıldığım bir yayında Kuruçeşme önündeki ada istenmesi iddiaları bugüne kasıtlı şekilde getirilmiştir ve haddini aşan bu saldırıları kınıyorum” diyen Nilhan Osmanoğlu, “Daha önce defaatle yayınlanan ve benim açıklamamdan önce gazetelerde Sultan Abdülhamid Han ve edindiği mülklerin listesi haberi defalarca yayınladı. O zaman bu gazetelere hiçbir tepki göstermeyen kuruluşlar bugün bu karalama kampanyasına ortak olmaktadırlar. Şahsımı tanıyanlar hiçbir zaman mal mülk ‘’sultan’’lık sevdası içerisinde olmadığımı bilirler. Şu zorlu dönemde kurulmaya çalışılan tuzağın farkındayım ve bizi sevenlerin üzülmemesi için açıklama yapmak istemekteyim. Devlet ebet müddet için bir olmayı birlik olmayı ve gerekirse bu uğruda can vermeyi bilirim” dedi.

Osmanoğlu, Abdülhamit’ten gelecek hiçbir mal-mülk davasından hak talep etmeyeceğini de söyledi.