Ana sayfa Manşet Oto tamircisinde çalışan Petersburg saldırganı son uçuşunda Moskova’ya inmiş

Oto tamircisinde çalışan Petersburg saldırganı son uçuşunda Moskova’ya inmiş

PAYLAŞ

Rusya’nın St. Petersburg kentinde metro istasyonunda patlama meydana geldi. ‘Tekhnologichesky Institut’ istasyonundaki saldırıda resmi açıklamalara göre 14 kişi öldü, 51 kişi de yaralandı. Rus yetkililer henüz resmi açıklama yapmasa da, Kırgızistan güvenlik birimleri saldırının faili olarak Akbarjon Celilov’u işaret etti.

Gazeta.ru, Celilov’la ilgili bazı detaylara ulaştı. Buna göre; 2011 yılında Kırgızistan’daki Rusya Başkosolosluğu’ndan Rus vatandaşlığını alan 1995 doğumlu Celilov’un Petersburg’da bir otomobil tamircisinde çalıştığı belirtildi. Saldırganın ailesinin ise Kırgızistan’ın Oş kentinde bulunan Emir Timur adlı küçük bir kasabada yaşadığı, saldırının ardından Kırgısiztan Güvenlik birimleri tarafından sorgulanmak üzere gözaltına alındığı öğrenildi.

Petersburg saldırganı olduğu öne sürülen Celilov’un, şu ana kadar herhangi bir suça karışmadığı ve suç kaydının bulunmadığı belirtilirken, Kırgızistan güvenlik ve istihbarat birimleri, şahsın radikal cihadist gruplarla ilişkisinin olup olmadığı konusunda detaylı bir soruşturma başlattığı ifade edildi.

SON UÇUŞU MOSKOVA’YA

Kırgız yetkililerin aktardığına göre, son olarak ailesinin yanına Şubat sonunda gelen Celilov, 3 Mart tarihinde Kırgısiztan’dan ayrıldı. Ancak, tüm uçuşlarını St. Petersburg’daki Pulkovo Havaalanı’nı kullanarak yapan Celilov’un son uçuşunda Moskova’daki Domodedovo Havalimanı’nı kullandığı belirtildi. Bunun üzerine Rus güvenlik makamları, şahsı başkentte kimin karşıladığına ilişkin detayları ve Moskova’da bağlantıları olabileceği ihtimalini araştırmaya başladı.

Fikirlerinin IŞİD ideolojisine yakın olduğu iddiasına bulunan yetkililer, son 6 yıldır St. Petersburg’da yaşadığı belirtilen Celilov’un irtibatlı olduğu tüm kişileri mercek altına aldı.

DNA TESTİYLE BELİRLENDİ

Rusya Soruşturma Komitesi, St. Peterburg saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın kimliğinin yapılan DNA testi sonucunda teyit edildiğini açıkladı.