Ana sayfa Ekonomi Oxford Economics: Türkiye, ‘en kırılgan’ piyasaya sahip ülke

Oxford Economics: Türkiye, ‘en kırılgan’ piyasaya sahip ülke

PAYLAŞ

Ekonomist Simom Knapp tarafından kaleme alınan Oxford Economics Şubat Ayı Gelişen Piyasalar Kırılganlık Puan Kartı’na göre, 13 ülkeden oluşan listede başı Türkiye çekiyor.

Ekonomilerin dışşoklara dayanıklılığını ölçmek için 17 gösterge kullanan ancak siyasi faktörleri dikkate almayan analizde, Güney Kore, Tayland ve Filipinler’in en az kırılgan ülkeler olduğu belirtildi.

Knapp, Türkiye’nin zayıf dışpozisyona, aşırı kredi büyümesine, yetersiz pozitif reel faize, büyüme ve enflasyona ilişkin sıkıntılı algıya sahip olduğunu vurguladı.

Analizde, Asya ekonomilerinin Malezya dışında en az riskli ülkeler olduğu ve Malezya’nın yüksek kamu ve dış borca sahip olduğu ve cari işlemler dengesinde son birkaç yılda büyük bir bozulma görüldüğü kaydedildi.

Çin’in sıralamadaki yeri, GSYİH büyümesinin 2017-18 döneminde yavaşlamasının beklenmesi, borcun halen artmakta olması ve maliye politikasının önemli ölçüde gevşemesinden dolayı kötüleşti. 2017-18 döneminde diğer gelişen piyasalarda büyümenin yükselmesinin beklendiği belirtildi.

Analizde yer verilen diğer altı ülke Hindistan, Rusya, Endonezya, Polonya, Meksika ve Brezilya. (Bloomberg HT)

OXFORD ECONOMİCS NEDİR?

İngiltere’nin en önde gelen akademik kurumu Oxford Üniversitesi tarafından 1981 yılında kurulan Oxford Economics, İngiltere’deki şirketlere ve uluslararası mali kurumlara ilişkin analizler ve tahminlerde bulunuyor. Girişim, 200 ülkede, 3000’in üzerinde şehirde, 100 farklı sektöre ilişkin raporlar hazırlayan dünyanın en önde gelen uluslararası danışmanlık kuruluşu olarak öne çıkıyor.