Ana sayfa Editörden “Oy kullandığınız için darbeci ya da terörist ilan edilmeniz mümkün”

“Oy kullandığınız için darbeci ya da terörist ilan edilmeniz mümkün”

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un sözlerini hatırlatarak, “Halk oylamasında size tanınan oy haklarından bir tanesini kullandığınız için terörist, ya da darbeci saflarında ilan edilmeniz mümkün.” dedi.

Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 12 Şubat’ta Bahreyn’e hareket ederken “Kimse sağa, sola çekmesin” vurgusuyla “Ve ‘hayır’ diyenlerin konumu aslında 15 Temmuz’un bir yerde de yanında yer almaktır” dedi.

Yani yasal bir referandumda, halk oylamasında size tanınan oy haklarından bir tanesini kullandığınız için terörist, ya da darbeci saflarında ilan edilmeniz mümkün.

Bir hükümetin seçim yoluyla idaresinden sorumlu olduğu ülke nüfusunun bir kısmını diğer kısmına terörist, ya da darbeci diye bakmasına yol açacak sözlerini de sorgulamak istemiyorum burada. Eminim herkesin kendi sorusu vardır aklında.

Ama 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Hürriyet’i basan darbeci askerlere karşı meslektaşlarıyla birlikte direnen, darbe girişiminin kötülükleri konusunda yazan, yurt dışına anlatan, terör eylemlerine karşı aktif tavır alan bir gazeteci olarak, önüne konulmuş sandığa attığı oyun bir vatandaşı nasıl terörist, ya da darbeci saflarına düşürdüğünü anlamakta zorlanıyorum…
Belki de bendedir eksiklik, ama bunu anlayamıyorum.

Yazının tamamı için…