Ana sayfa Editörden Oya Baydar: Erdoğan ve Perinçek aynı noktada birleşiyor

Oya Baydar: Erdoğan ve Perinçek aynı noktada birleşiyor

PAYLAŞ

Vatanda Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Bu süreçte yapılan haksızlıklar görmezden gelinebilir” sözlerini hatırlatan T24 yazarı Oya Baydar, Erdoğan ve Perinçek’in aynı ortak düşmana karşı birleştiğini söyledi. Baydar yazısında, “Erdoğan-Bahçeli-Perinçek zihniyeti”nin kurduğu tuzağa düşmemek için Adalet Yürüyüşü’nün HDP’li milletvekilleriyle yan yana sürdürülmesi, HDP’lilerin tutuklu oldukları hapishanelere uğraması, en azından ortak bir selam göndermesi boğulan topluma nefes aldıracak, umut doğuracak, CHP’ye de yeni ufuklar açacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Oya Baydar’ın “Adalet için, Erdoğan-Perinçek zihniyetine karşı yürümek…” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Adalette buluşanların karşısında: habasette/kötücüllükte buluşanlar var. İktidarı anlamak mümkün; adalet gelirse kendilerinin gideceklerini biliyorlar. Barış bildirisine imza koyan akademisyenlerin kanında banyo yapacağını, Reis’e yan bakanı pişman edeceğini avaz avaz haykıran -bırakın yargılanmayı, ceza almayı; en iyi işadamı(!) ödüllerine layık görülen- mafyacıları, bekaları Reis’e biat etmelerine bağlı parazitleri de anlamak mümkün.

“Ama Vatan Partisi Genel Başkanı, Aydınlık gazetesinin başyazarı Doğu Perinçek’i anlamak mümkün değil” diyerek tecahül’ü arifâne’den gelseydim, üslup değil riyakârlık yapmış olurdum. Çünkü; nerede konuşlandığını, ne yapmak istediğini düşününce, onu da anlamak mümkün.

Perinçek, Rusya’nın Sesi FM’deki konuşmasında: “Savaştayız; on kişinin haksızlığa uğraması bir şey ifade etmez. Bu süreçte yapılan haksızlıklar görmezden gelinebilir. Cezaevlerindekilerin tamamı PKK’li ya da FETÖ’cü. Şu an yargı tarafsız, AK Parti yargısı demek yersiz” diyor. KHK’larla üniversitelerden uzaklaştırılanlar sorulduğunda da, “Bir kısmı terör örgütü üyesi, bir kısmı da yetersiz olduğu için işten atıldılar” diye hüküm kesiyor.

Perinçek’i anlamak mümkün: “Allah’ın lütfu” 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, katkısı olması muhtemel bu lütuftan kendisine de pay düşeceğini hayal etmiş, belki bu payın sözünü de almış olan Perinçek, siyasî-ideolojik-stratejik emellerini AKP’ye bordalayarak gerçekleştirmeye çabalıyor. Ancak sözlerinin, Adalet Yürüyüşü’ne karşı çıkmayı fersah fersah aşan başka bir içeriği ve amacı var: Siyasî Kürt hareketinin, bu hareketin Meclis’teki temsilcisi HDP’nin yok edilmesi, Kürt meselesinin eşit yurttaşlık temelinde barışçı, adil çözümünün ne pahasına olursa olsun engellenmesi…

Bu noktada Erdoğan ve Perinçek, biri siyasî İslamdan ve sağ’dan, diğeri vesayetçi, Türkçü-ulusalcı sol’dan gelerek aynı noktada “ortak düşman”a karşı birleşiyorlar.

“Erdoğan-Bahçeli-Perinçek zihniyeti”nin kurduğu tuzağa düşmemek için Adalet Yürüyüşü’nün HDP’li milletvekilleriyle yan yana sürdürülmesi, HDP’lilerin tutuklu oldukları hapishanelere uğraması, en azından ortak bir selam göndermesi boğulan topluma nefes aldıracak, umut doğuracak, CHP’ye de yeni ufuklar açacaktır.

Yazının tamamı için…