Ana sayfa Editörden Oya Baydar: “Oralar bizim topraklarımız değil ki! Suriye halkının, El-Bab’lıların o tepeler”

Oya Baydar: “Oralar bizim topraklarımız değil ki! Suriye halkının, El-Bab’lıların o tepeler”

PAYLAŞ

Oya Bayfar T24’teki köşesinde El Bab operasyonu üzerinden Türkiye’nin Suriye politikasını eleştirdi. Fırat Kalkanı operasyonunu başından beri eleştirenlerin haklı çıktığını söyleyen Baydar yazısında, “Ama oralar bizim topraklarımız, bizim vatanımız değil ki! Ne yabancı ülkelerden gelmiş istilacı IŞİD cihatçılarının ne de savaşa sürülmüş Türk askerinin değil; Suriye halkının, El-Bab’lıların o tepeler.” dedi.

Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye’nin Suriye’de içine sürüklendiği kirli savaşa başından beri karşı çıkan, Fırat Kalkanı’nın Fırat kapanına dönüşeceğini söyleyen, “Bu savaş ne uğruna, kimin savaşı?” diye soranlar, tartışmasız haklı çıktılar. Keşke haklı çıkmasaydık; keşke bölge yanıp yıkılmasa, milyonlarca insan yaşamını yitirmese, yerinden yurdundan olmasa, keşke Erdoğan’gillerin su yerine benzin taşıyıp körüklediği yangın ülkemizi de sarmasa, bu hallere düşmeseydik.

Türkiye; Osmanlıcı yayılmacı hayallerin, bölge hâkimiyeti ihtirasının, tek adam rejimini zaferlerle tahkim hesaplarının ve de Kürtleri “bitirme” projesinin sonucu olan bu bataklığa adım adım sürüklendi. “Durun, yapmayın! Cihatçı terörü, selefî istilacıları güçlendirmeyin; IŞİD ve benzeri selefî cihatçılara karşı savaşan, kendi topraklarını savunan Suriye halkını, Suriye Kürtlerini düşman görmek yerine uzattıkları eli tutun; böylece kendi Kürtlerinizle, kendi halkınızla da barışırsınız, onları terörün kucağına itmez, yanınızda bulursunuz” diyenler terör destekçisi, vatan haini, en hafif deyimle gafil ilan edildi.
….
8 Şubat’ta TSK, El-Bab’ın “önemli” tepelerinin ele geçirildiğini muştularken, ajanslar IŞİD saldırısında şimdilik altı şehit, yirmiye yakın yaralı haberini geçiyor, El-Bab’da, son iki ayda TSK mensubu şehit sayısı 62’ye dayanıyordu.

El-Bab’ın tepelerini düşündüm içimde öfke, isyan ve kederle. Neden “önemli” olduklarını sordum kendi kendime. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pek sevdiği “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / toprak uğrunda ölen varsa vatandır” türünden kof hamasî manzumelerdeki gibi, çocuklarımızın kanlarıyla sulandıkları için mi önem kazanmış o tepeler? Ama oralar bizim topraklarımız, bizim vatanımız değil ki! Ne yabancı ülkelerden gelmiş istilacı IŞİD cihatçılarının ne de savaşa sürülmüş Türk askerinin değil; Suriye halkının, El-Bab’lıların o tepeler.

Yazının tamamı için…