Ana sayfa Yaşam Özakça ve Gülmen: Hükümetin tek yapacağı şey bizi işimize geri döndürmek

Özakça ve Gülmen: Hükümetin tek yapacağı şey bizi işimize geri döndürmek

PAYLAŞ

Ankara’da yüzlerce kişi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine destek vermek için Yüksel Caddesi’nde bir araya geldi. Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu (S&D) Başkanı Gianni Pittiella ve beraberindeki heyetin yanı sıra CHP milletvekilleri Şafak Pavey, Utku Çakırözer, Selina Doğan, Aytuğ Atıcı, Necati Yılmaz ve HDP milletvekilleri Müslüm Doğan ve Mithat Sancar da destek ziyaretinde bulundu. Gülmen ve Özakça, tekerlekli sandalyeyle geldikleri Yüksel Caddesi’nde, alkış ve sloganlarla karşılandı.

Eylemde konuşan Semih Özakça, “Ekmeğimizi geri alabilmek için burada büyük bir direniş yapıyoruz. Bu büyük direniş hepimizin direnişi. Yüksel Caddesi’nde polis tarafından defalarca gözaltına alındık. Şimdi gözlerimin içine bakan arkadaki polisler! Bizi 27 defa gözaltına aldınız; ama başarabildiniz mi bizi buradan silmeyi? Başaramadınız” dedi.

Desteği azaltarak eylemi bitirmeye çalışıyprlar

İşlerini ve ekmeklerini istemeye devam edeceklerini dile getiren Özakça şu şekilde devam etti: “65 gündür kendi iradi kararlılığımızla açlık grevini sürdürüyoruz. 185 gündür bu alandayız. Bizler eylemimizi, eriyerek vücutlarımızda devam ettiriyoruz. Yüksel Caddesi bizim evimizdir bizim sesimizdir. Oraya saldırarak bütün halkı sindirmeye çalışıyorlar. Desteği azaltarak eylemi bitirmeye çalışıyorlar. Bu alanda daha kitlesel bir şeklide çıkacağız. Ve işimizi ekmeğimizi istemekten vazgeçmeyeceğiz. Sizin iktidarın, hükümetin tek yapacağı şey şu; bizi işimize geri döndürmek. Bunu yapmak yerine doktorlarını buraya göndermesin. Mücadelemizi büyütürüz daha da büyütürüz.”

Risk giderek artıyor

Ardından, sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleri açıklama yaptı. Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, bilgiler ve tıbbi gözlemleri doğrultusunda Gülmen ve Özakça’nın sağlıklarında kötüleşmenin daha da belirginleştiğini, yaşamsal risklerinin giderek arttığını ifade etti.

Tükel, “Yetkililerden geriye dönüşü olmayan sonuç ortaya çıkmadan, dolayısıyla geç kalmadan haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve tüm kamu emekçilerinin görevlerine iadesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Gülmen ve Özakça, İnsanlık Anıtı önünde kurulan çadırda bir süre destek ziyaretlerini kabul etmelerinin ardından evlerine götürüldüler. (dihaber)