Ana sayfa Gündem “Özbekistan doğumlu, Afganistan’da eğitim almış bir kişi”

“Özbekistan doğumlu, Afganistan’da eğitim almış bir kişi”

PAYLAŞ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan açıklamasında konuşan Vali Şahin, “Saldırının olduğu o günden bu güne İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz çok ciddi, girift bir çalışma yürüttü. Bu gece Esenyurt’ta yapılan bir operasyon ile bu menfur saldırının katili ve faili yakalanmış durumda. Fail, Abdulkadir Maşaripov. Kod adı Ebu Muhammed El Horasani. 1983 Özbekistan doğumlu bir kişi. Afganistan’da eğitim almış 4 dil bilen iyi yetiştirilişmiş bir terörist. Ülkemize 2016 ocak ayı içerisinde geldiği tahmin ediliyor” diye konuştu.

“7200 SAAT KAMERA İNCELEMESİ YAPILDI”

7200 saat kamera incelemesi yapıldığını vurgulayan Vali Şahin, “Operasyon yapılırken yaklaşık 7200 saat kamera incelemesi yapıldı. Özel ekipler ile birlikte 2 bin polisimizi görev aldı. Konya, Hatay ve İzmir’de ve ilimizde istihbarat daire başkanlığımızın iş birliği ile ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirildi. Terörist önce Başakşehir’de bir ev kiralıyor. Olay gününe yakın bir iki gün içerisinde ev değiştirmek suretiyle kendisini gizlemeye çalışıyor. Olay günü de Zeytinburnu’ndan gelerek eylemini gerçekleştiriyor” dedi.

“152 ADRESE OPERASYON DÜZENLENDİ”

Vali Şahin, “Polisimizi çok ciddi bir çalışma yürüttü. Çalışma boyunca yaklaşık 152 adrese operasyon düzenlendi. 50 şahıs göz altına alındı. 168 yabancı da yabancı terörist olama şüphesine binaen gerekli işlemler yapılmak suretiyle ilgili mercilere teslim edildi” dedi.

“TERÖRİST SUÇUNU KABUL ETMİŞTİR”

Saldırgan ile birlikte ele geçirilenlere ilişkin Vali Şahin, “Teröristi ile birlikte 197 bin ABD doları ele geçirildi. 2 tabanca ve şarjörü bunlardan biri havalı tabanca. 2 adet drone ve SİM kartlar diğer pek çok materyal ele geçirilmiştir. Terörist suçunu kabul etmiştir. Parmak izi de uyuşmuştur. Emniyet teşkilatımıza tüm çalışanlarına, birimlere teşekkür ediyorum. Güzel bir iş başardılar. Temennimizi İstanbul’da bu tür hadiselerin bir daha yaşanmaması. Her türlü tedbiri alıyoruz. Vatandaşımızın duyarlılığı çok önemli,. Operasyon boyunca yaklaşık 2 bin 200 civarında ihbar yapıldı. Bunlar çok önemli deliller. Vatandaşlarımızın bu hassasiyetlerinin artmasını bekliyor teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“5 ADRES DÜN TAKİP EDİLDİ”

Saldırgan ile birlikte gözaltına alınanlara ilişkin Vali Şahin, “Terörist ile birlikte 1 Iraklı erkek şahıs, 3 bayan Mısır, Afrika olmak üzere farklı ülkelerden onlar da gözaltına alınmış durumda. 5 adres dün takip edildi. Öğleden sonra 5 adrese yönelik operasyonlar arttırarak devam ettiler. 5 adresten birinde ele geçirildi. Tabiki olay günü yardım edenler var. Bunlar değerlendiriyoruz. Sorgulama sonucunda açığa çıkacak” ifadelerini kullandı.