Ana sayfa Editörden Özdil: Kıçında giyecek donu olmayan sayın ahalimizi hasbelkader tebrik ederim

Özdil: Kıçında giyecek donu olmayan sayın ahalimizi hasbelkader tebrik ederim

PAYLAŞ

Alman otomotiv markalarının üretim ve cirolarına ilişkin rakamlar paylaşan Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Almanya’da 11 bin makam otomobili bulunmasına karşın bu rakamın Türkiye’de 35 bin olduğunu söyledi. Erdoğan’ın “Hasbelkader zengin olan Almanya kendine çeki düzen vermeli” sözlerini de hatırlatan Özdil, “Kıçında giyecek donu olmayan sayın ahalimizi hasbelkader tebrik ederim” diye yazdı.

Özdil’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Mercedes… 280 bin kişi çalışıyor, bunların 14 bini tasarımcı, yıllık cirosu 100 milyar euro, yılda 2.5 milyon otomobil üretiyor, sadece Stuttgart’taki fabrikasından her 35 saniyede bir otomobil çıkıyor.

BMW… 108 bin kişi çalışıyor, yıllık cirosu 65 milyar euro, yılda 1 milyon 600 binden fazla otomobil üretiyor, Rusya’dan Meksika’ya 14 ülkede fabrikası var, aynı zamanda Rolls-Royce ve Mini’nin de sahibi.

Volkswagen… 625 bin kişi çalışıyor, yıllık cirosu 105 milyar euro, geçen yıl 10 milyon 300 bin otomobil sattı, dünyanın en çok otomobil üreten şirketi oldu. Volkswagen çatısı altında, Volkswagen markasının yanısıra, Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Skoda ve Scania üretiliyor. Alman otomotiv sanayi, araştırma-geliştirme’ye her yıl 16 milyar euro döküyor, ar-ge’ye bütçe ayırma rekoru Volkswagen’e ait, her yıl tek başına 6 milyar euro harcıyor.

Bu Almanya’da…
11 bin makam otomobili var.
Bizim Türkiye’de…
35 bin makam otomobili var.
Ne demişti asrın liderimiz?
“Hasbelkader zengin olan Almanya kendine çeki düzen vermeli” demişti.
Ne almışlar Tbmm başkanı İsmail Kahraman’a?
Maybach S600.
Mercedes’in uzay mekiği.
Lüksün nirvanası.
Kıçında giyecek donu olmayan sayın ahalimizi hasbelkader tebrik ederim.

Yazının tamamı için..