Ana sayfa Editörden Özdil: “Salataya sızma linyit gezdirip, kahvaltıda kok kömürü yersiniz gari!”

Özdil: “Salataya sızma linyit gezdirip, kahvaltıda kok kömürü yersiniz gari!”

PAYLAŞ

Zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi eleştiren Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, AKP’nin iktidara geldiğinden beri bu tasarıyı defalarca Meclis gündemine taşıdığını söyledi. Tasarının en tehlikeli kısmının, Zeytin yasasında bulunan “zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede, kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz, işletilemez” maddesinin kamu yararı görülmesi durumunda delinmesi olduğunu söyleyen Özdil, “Duymazlıktan gelmeye devam edersiniz, salataya sızma linyit gezdirip, kahvaltıda kok kömürü yersiniz gari!” dedi.

Özdil’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Akp iktidara gelir gelmez… 2003’te TBMM’ye getirdiler. Geri püskürtüldü. 2006’da tekrar getirdiler. Geri püskürtüldü. 2008’de tekrar getirdiler. 2009’da tekrar getirdiler. 2010’da tekrar getirdiler. Kavga dövüş hep geri püskürtüldü. 2013’te tekrar getirdiler. 2014’te tekrar getirdiler. Gene başaramadılar. 2017… Tekrar getirdiler kardeşim.

Zeytin’in idam fermanı.
Akp iktidara geldiğinden beri ısrarla uğraşıyorlar, illa öldürecekler.

Peki bu ne anlama geliyor?
Türkiye’de toplam 170 milyon zeytin ağacı var, bunların 120 milyonu “zeytinlik” vasfından çıkarılacak anlamına geliyor! Çünkü, bu işle alakası olan herkes gayet iyi biliyor ki, Türkiye’deki zeytinliklerin yüzde 70’inde dönüm başına 10‐12 ağaç bulunuyor.

Başka?
En zırt dediği yer şurası.

Zeytin yasasının şu anki halinde “zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede, kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz, işletilemez” deniyor.
İşte bu koruyucu maddeye “ancak” diye başlayan bir ilave yapılıyor…
“Ancak, alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartıyla, kamu yararı için yatırımlara izin verilir” deniyor!

Duyduk duymadık demeyin ahali…
Duymazlıktan gelmeye devam edersiniz, salataya sızma linyit gezdirip, kahvaltıda kok kömürü yersiniz gari!

Yazının tamamı için…