Ana sayfa Logo Altı Özel harekat ve çevik kuvvet polisi Suriye’ye gidiyor

Özel harekat ve çevik kuvvet polisi Suriye’ye gidiyor

PAYLAŞ

İçişleri Bakanlığı, TSK’nın Fırat Kalkanı operasyonunda yerel güçlere eğitim vermesi amacıyla özel harekat ve çevik kuvvet polislerini Suriye’ye gönderecek. Özel harekat ve çevik kuvvet polislerinin yanı sıra Jandarma’nın da bölgeye gönderileceği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, Türkiye, geçen yıl 24 Ağustos’ta başlattığı Fırat Kalkanı harekâtının ayrıntılarını daha sonra çıkan kanun hükmünde kararnamelerle düzenledi. Yapılan düzenlemelerde, Suriye’de IŞİD’den kurtarılan bölgelere askeri personel dışındaki uzman sivil ve diğer görevlilerin de gönderilmesine karar verildi. Bu kapsamda IŞİD’den kurtarılan bölgelerde yerel güçlerden polis ve jandarma oluşturulması benimsendi.

Yerel polis ve jandarmanın oluşturulması projesi harekât kapsamında ele geçirilen ilk yerleşim yeri olan Cerablus’ta uygulandı. Cerablus’ta görev yapacak polis ve jandarma Türkiye’de eğitilerek bu bölgeye gönderildi. Eğitimini tamamlayan Cerablus polis ve jandarmasının hafif silah ve araç donanımı da Türkiye tarafından sağlandı. Kararnamede yer alan düzenlemenin ardından Suriye’nin diğer bölgelerinde yerel kolluk güçlerinin oluşturulması için İçişleri Bakanlığı personelinden yararlanılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Emniyet ve Jandarma’dan bazı eğitmenlerin Suriye’de görevlendirilmesi planlanıyor. Bu amaçla kurum gönderilebilecek personelin durumlarını inceliyor.