Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: AKP’li vekiller, belediye başkanları. Uslu uslu oynayın e mi evladım

Özgür Mumcu: AKP’li vekiller, belediye başkanları. Uslu uslu oynayın e mi evladım

PAYLAŞ

AKP’de, Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ çıkışıyla başlayıp belediye başkanlarının istifaya zorlanmasıyla zirveye çıkan krizi değerlendiren Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, Türkiye’nin artık bir parti devleti değil şahıs devleti olduğunu söyledi.

AKP’nin bir tabela partisi olduğuna dikkat çeken Mumcu, “Erdoğan’ın kişisel çıkarlarını, kişisel var oluş mücadelesini devletin bekası diye pazarlamaya çalışanlar bugün televizyona dahi çıkmak için onun iznine mahkûm” diye yazdı.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Erdoğan tipi başkanlık sisteminde Meclis’in bir önemi yok. Dolayısıyla milletvekillerinin de öyle. Erdoğan yükselirken fazlalıklarını atan bir roket gibi yükselmeyi seviyor. Bugüne kadar yükselmek için kimlerden kurtulduğuna bakmak yeterli. Reisleri için boşalınca atılan yakıt tankeri ya da safra görevi gören bu kadrolar, otoriter liderlerin ancak kendi çıkarlarına vefalı olduğunu en çıplak haliyle görüyor.

Metal yorgun değil. Metal yok. AKP artık bir tabela partisi. Tuhaf bir çelişki. Hem bir parti devletine dönüştük hem de o parti aslında mevcut değil. Çok da tuhaf değil çünkü bir parti devleti de değil bir şahıs devletiyiz artık.

Erdoğan’ın kişisel çıkarlarını, kişisel var oluş mücadelesini devletin bekası diye pazarlamaya çalışanlar bugün televizyona dahi çıkmak için onun iznine mahkûm. HDP’li belediyelere kayyım atanmasına alkış tutan AKP’li belediye başkanları aynı muameleyle karşı karşıya.
Peki bir OHAL KHK’si ile bütün milletvekillerine konuşma yasağı getirilmesinin ve bütün belediye başkanlıklarına kayyım atanmasının önünde hukuki bir engel var mı? Yok.

Belki şu anda sadece siyasi bir engel var. O da başkanlık seçiminden sonra ortadan kalkar.
AKP’li milletvekilleri, AKP’li belediye başkanları. Uslu uslu oynayın e mi evladım. Akşam da vakitlice yatın. Yatmadan önce sütünüzü içmeyi de unutmayın.

Yazının tamamı için…