Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: Bir OHAL KHK’si ile seçimlerin iptali mümkündür

Özgür Mumcu: Bir OHAL KHK’si ile seçimlerin iptali mümkündür

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, Türkiye’de hala hukuk devleti varmış gibi seçimler üzerine yapılan tartışmaların anlamı olmadığını söyledi.

“Hukuk devleti yoksa, seçimin bir anlamı yoktur” diyen Mumcu, bir OHAL KHK’si ile seçimlerin iptalinin, ertelenmesinin, rakip siyasi partilerin kapatılmasının hatta seçim sonuçlarının tanınmamasının mümkün olduğuna dikkat çekti.

Özgür Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Adına Anayasa Mahkemesi denen, kendini hâkim zanneden insanlar topluluğu OHAL hakkında verdikleri kararla Türkiye’de hukuk devletinin tabutuna çiviyi çakmıştır. Adına YSK denen iktidar organı, mühürsüz seçimde almış olduğu kararla memleketteki seçim güvenliğini buruşturup çöpe atmıştır.
Bugün gazetelerde, televizyonlarda önümüzdeki seçimler hakkında konuşuluyor. Akşener’in partisinin etkisi ne olur, MHP baraj altı kalır mı, AKP oyunu korur mu, vs. vs.
Hâlâ hukuk devleti varmış, sağlıklı bir seçim ortamı sağlanabilirmiş gibi. İkinci Dünya Savaşı’nın bittiğini fark etmeden cangıllarda seneler geçiren Japon askerleri gibi seçimler üzerine tartışılıyor.
Hukuk devleti yoksa, seçimin bir anlamı yoktur.
Bir OHAL KHK’si ile seçimlerin iptali, ertelenmesi, rakip siyasi partilerin kapatılması hatta seçim sonuçlarının tanınmaması mümkün müdür?
Yok artık o kadar da olmaz bir cevap değil.
Mümkün müdür?
Mümkündür.
Anayasa Mahkemesi o yolu açmış mıdır? Açmıştır.
OHAL KHK’siyle getirilemeyecek yasak, yapılamayacak iş yoktur.

Yazının tamamı için…