Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: Devlet Bey’in neden evet oyu verdiği de hâlâ anlaşılamamıştır

Özgür Mumcu: Devlet Bey’in neden evet oyu verdiği de hâlâ anlaşılamamıştır

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Özgür Mumcu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Başkanlık sistemine geçme arzusu taşıyanlar bir fiili durum yaratmışlardır. Bu fiili durum, bu şekliyle devam ederse Türkiye, bir kriz ve kaos ortamına sürüklenebilir. TBMM’ye bir metnin getirilmesinde yarar vardır.” sözlerini tekrar köşesine taşıdı. Bahçeli’nin, neden ‘evet’ oyu verdiğinin hala anlaşılamadığının altını çizen Mumcu, “İktidarın başkanlık projesine verdiği destek için gösterdiği kaos, kriz ve tehdit gerekçelerinin ne olduğunu anlatmamakta ısrar etmektedir.” dedi.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Devlet bey hâlâ söylediklerini izah edebilmiş değildir. Böylelikle neden evet oyu verdiği de hâlâ anlaşılamamıştır. Bırakın beni, kendi partisinin milletvekillerini ve genel başkan yardımcısını dahi ikna edememiştir. Sebebi ise basit. İktidarın başkanlık projesine verdiği destek için gösterdiği kaos, kriz ve tehdit gerekçelerinin ne olduğunu anlatmamakta ısrar etmektedir.

Hatam, Meclis’in en büyük dördüncü partisinin genel başkanının açıklamalarını ciddiye almak mı oldu? Bir seçmen olarak kriz, kaos ve tehdit gibi iri ve korkutucu gerekçelerin ne olduğunu öğrenmek istemek doğal değil mi?

Sayın Bahçeli, benim gibi düşünmenizi beklemiyorum. Zaten mesele de o değil. Dilediğinizi düşünün de neyi, neden düşündüğünüzü anlatın lütfen.
Sabahlara kadar kendi kendinize tartışmanızda bir mahzur yok. Gelgelelim, demokratik bir rejimde, siyasi parti liderlerinin bu tartışmayı kamuoyunun önünde yapması gerekir ki seçmen aydınlanmış bir iradeyle sandığa gitsin.

Hem kim bilir, öyle yaparsanız siz de rahatlar ve akşamları huzurlu uyursunuz.
Herkes bilir ki vicdanı rahat olanların gece kafasını yastığa koyduğunda hissettikleri huzura paha biçilmez. Size de iyi gelebilir.

Yazının tamamı için…