Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: Erdoğan’ın ya da MİT başkanının Lahey’de yargılanması mümkün değil

Özgür Mumcu: Erdoğan’ın ya da MİT başkanının Lahey’de yargılanması mümkün değil

PAYLAŞ

Enis Berberoğlu’nun tutuklandığı kararın gerekçesinde de yer alan, ‘MİT TIR’larıyla Suriye’deki terör örgütlerine yardım yapılıyor’ algısıyla Erdoğan’ın uluslararası alanda savaş suçlusu olarak yargılanmasının önünün açılmasına çalışıldığı yönündeki iddiayı değerlendiren Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, bunun mümkün olmadığını söyledi.

“Sayın Erdoğan’ın ya da MİT başkanının Lahey’de yargılanması mümkün değil” diyen Mumcu, buna gerekçe olarak, Lahey’de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin böyle bir yetkisinin bulunmadığı ve Türkiye’nin, mahkemenin kurucu anlaşması olan Roma Statüsü’ne taraf olmamasını gösterdi.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhuriyet’in MİT TIR’ları haberinin amacının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde yargılanması olduğu söyleniyor. Bu sadece iktidar çevrelerinin ya da medyasının iddiası değil. CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu’nun 25 yıl hapis cezasına mahkûm edildiği kararın gerekçesinde de bu iddia yer alıyor. Şöyle demiş mahkeme: “Sanık Can Dündar’ın Cumhuriyet gazetesinde yayımlanarak başta Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidarda bulunan hükümeti, ‘MİT TIR’larıyla Suriye’deki terör örgütlerine silah yardımı yapılıyor’ algı operasyonuyla, uluslararası alanda Cumhurbaşkanı’nın savaş suçlusu olarak yargılanmasının önünü açmaktır.”

Siyasetçilerin ya da iktidar medyasının bu iddiayı gerçekmiş gibi sunmaları memleketimizdeki siyasetin düzeyi göz önünde bulundurulunca beklenmedik değil. Ancak bir yargı kararının somut hukuki temellere dayanması şart. Yoksa bir yargı kararından bahsetmek mümkün değil.

Sayın Erdoğan’ın ya da MİT başkanının Lahey’de yargılanması mümkün değil. Sebebi basit. Lahey’de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin böyle bir yetkisi yok. Türkiye, mahkemenin kurucu anlaşması olan Roma Statüsü’ne taraf değil. Bu durumda yargılama ancak BM Güvenlik Konseyi’nin kararıyla gerçekleşebilir.

Konsey’in daimi üyeleri ABD, Birleşik Krallık ve Fransa’nın bir NATO üyesi devletin cumhurbaşkanının yargılanması yönünde karar vermesi ihtimal dışındadır. Kaldı ki Suriye’ye silah ve cephane gönderilmesi konusunda ABD, Birleşik Krallık ve Fransa’nın da karnesi temiz değil. Bu konuda söz konusu devletlerin medyasında sayısız haber çıktı ve hiçbir gazeteci bu sebeple tutuklanmadı.

Özetle, Sayın Erdoğan’ın ya da bir başkasının Lahey’de yargılanacağı iddiasının hukuki bir tarafı bulunmamakta. Enis Berberoğlu’nu mahkûm eden kararda bu asılsız iddiaya yer verilmesi hukuken kabul edilebilir değil.

İktidarın kendilerine karşı bir “yargılama komplosu” varmış gibi davranması ya da muhalefetin böyle bir ihtimal varmış gibi davranması da içi boş bir tartışma.

Aynı Lozan Antlaşması’nın 1923’te sona ereceği gibi bir şehir efsanesi.

Memleketimiz öylesine bir türbülansa girmiş, bir kör dövüşünün ortasında kalmıştır ki, bir şehir efsanesi mahkeme kararlarında hukuki bir gerekçeymiş gibi yer almaktadır.

Yazının tamamı için…