Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: İktidar kanadında devletin bekasını düşünen bir kişi dahi yok mudur?

Özgür Mumcu: İktidar kanadında devletin bekasını düşünen bir kişi dahi yok mudur?

PAYLAŞ

CHP’nin düzenlediği Adalet Mitingi’nin sabahında Koray Çalışkan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda akademisyenin gözaltına alındığını hatırlatan Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, “Böylesine devasa bir adalet talebine cemaatvari sabah baskınlarıyla cevap vermek, iktidarın milyonların irade ve talebine dümdüzünden bir nanik çektiğinin de işareti” yorumunu yaptı.

Korku, kibir ve milletin iradesine hakaretin kimse için hayırlı bir sonuç doğurmayacağını söyleyen Mumcu’nun, “Devlet meselesi” başlıklı yazısı şöyle devam ediyor:

Adresleri belli, defalarca yurtdışına gidip her seferinde geri dönmüş akademisyenleri davet etseniz ifade vermeye gelmeyecekler mi? Sabahın köründe Türkan Saylan’ın, İlhan Selçuk’un evine çöken cemaat polisinin uygulamalarına benzer bu baskınlar, cemaat ruhunun emniyet ve yargıya sindiğini göstermiyor mu?

Korku ve kibir el ele ilerler. Siyasette bu, milletin yarısının taleplerine hakaret etmeye kadar varır. Korku, kibir, milletin iradesine hakaret ve adaletsizlik kimse için hayırlı bir sonuç doğurmaz. Benzer tabloları yaşayıp da refaha ermiş, mutlu olmuş, kalkınmış, güçlenmiş bir devlet dahi yoktur. Bıktırma pahasına tekrar edelim. Adalet mülkün yani devletin temelidir. Adaletsizlik devletin temelini çatırdatır. İşte mitingde toplananlar aslında devlete sahip çıkanlardır. İktidar kanadında devletin bekasını düşünen bir kişi dahi yok mudur? Yok mudur milleti bölmenin, devleti çökertmenin sonuçlarını görecek bir tane bile vatansever?

Yazının tamamı için…