Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: İktidar, kendinden olmayanın vatandaş ve hatta insan niteliğini çiğnemektedir

Özgür Mumcu: İktidar, kendinden olmayanın vatandaş ve hatta insan niteliğini çiğnemektedir

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın, ‘Adalet Yürüyüşü’nün ‘milli’ olmadığı ve iktidarın bir ‘lütfu’ olduğuna ilişkin sözlerini hatırlatan Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, otoriter ve populist iktidarların muhaliflerini ‘gayri milli’ diye damgaladığını söyledi. Mumcu, “İktidar, kendinden olmayanın vatandaş ve hatta insan niteliğini çiğnemektedir.” diye yazdı.

Özgür Mumcu’nun, “Milli yürüyüş” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Otoriter popülist iktidarlar toplumu bölmeden ayakta duramaz. Milleti sadece kendilerinin temsil ettiğini ileri sürerler ve muhaliflerini “gayri milli” diye damgalarlar.
Bu da aşama aşama gerçekleşir. Önce “gerçek millet”in temsilcilerinin kendileri olduğunu söylerler, sonra “milletin hepsinin” tek temsilcisi rolüne soyunurlar. Şayet güçlü bir lider varsa, iş zamanla millet eşittir lidere kadar gider.

“Yerli ve milli” sloganı, muhalif kesimleri milletten saymamak için kullanılan demokrasi karşıtı ve milletin yarısını dışladığı için de “millet” kavramını kökten sarsan, “milli birlik” kavramına aykırı bir siyasetin ifadesidir.

İktidar, kendinden olmayanın vatandaş ve hatta insan niteliğini çiğnemektedir.
Bunun adı terörle mücadele değil. Bu terörle nasıl mücadele edilmeyeceğinin bir örneği.
Milletin yarısını dışlamak ve toplumu bölmek ancak devleti zayıflatmak isteyenleri sevindirir.
Adalet Yürüyüşü, “Biz de milletiz, biz de halkız” çığlığının barışçıl bir ifadesi. Devlet ve onun asli kurucu unsuru olan halk bir AKP teşkilatından ya da Erdoğan Sevenler Derneği Genel Kurulu’ndan ibaret değildir.

Yazının tamamı için…