Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: Sigara sağlığa, Hayrettin Karaman zihniyeti ise çoğulcu demokrasiye zararlıdır

Özgür Mumcu: Sigara sağlığa, Hayrettin Karaman zihniyeti ise çoğulcu demokrasiye zararlıdır

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’ın sigara içen başörtülü kadınlara ilişkin söylediği, “Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var” sözlerini gündemine taşıdı.

“Bu değerli fıkıh âlimi, daha önce de kendi inandığı şekilde inanmayanlara ‘ayrı mekânlar ihdas edilmesi’ gerektiğini düşündüğünü söylemişti. Tepkiler üzerine ‘genelevleri’ kastettiğini belirtmişti” diyen Mumcu, “Sayın Karaman olay yaratan açıklamalarının neden gelip ‘genelev’ ve ‘iffet gevşekliği’ konularına saplanıp durduğunu düşünsün. Ya Türkçesi bozuk, aklından geçirdiklerini kâğıda dökmekte zorlanıyor ya da kafayı cinselliğe takmış durumda. İkisinin de tedavisi mevcut” diye yazdı.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Karaman, iktidar çevrelerinde muteber biridir. Parti devletine dönüşen ve giderek kendi din anlayışını dayatan iktidarın, önünde engel kalmadığını düşününce yapacaklarının da habercisidir.

Velhasıl sigara sağlığa, Hayrettin Karaman zihniyeti ise çoğulcu demokrasiye zararlıdır. 2011’de yazdıklarını hatırlayalım: “Her Müslüman, aleni (açıkça, kamuya açık yerde) dine, ahlaka, âdâba aykırı bir davranışa -engellemek veya ıslah etmek maksadıyla- müdahale etmekle yükümlüdür.”

Bu düşüncenin önce uygulamaya sonra da hukuk kurallarına hâkim olma tehlikesi uzak değil. Başörtülü kadınların özgürlüklerinin de teminatının Karaman kafası değil laiklik ilkesi olduğu inkâr edilemez bir hakikat olarak önümüzdedir.

Yazının tamamı için..