Ana sayfa Dünya Papa Francesco Myanmar ve Bangladeş’i ziyaret edecek

Papa Francesco Myanmar ve Bangladeş’i ziyaret edecek

PAYLAŞ

Vatikan tarafından bugün açıklanan ziyaret programına göre Papa’nın Myanmar gezisinin sloganı “Sevgi ve Barış”, Bangladeş gezisinin sloganı ise “Uyum ve barış” olarak belirlendi.

İtalyan Katolik Kilisesi’nin gazetesi Avvenire, gezinin “uzlaşı, kardeşlik ve barış” mesajı vermek amacı taşıdığını yazdı.

Papa Francesco daha önce defalarca Arakanlı Müslümanlar için yardım çağrısı yapmış ve bu halkın yaşadıklarının kendisini ağlattığını söylemişti.

Papa, 2015’te memleketi Arjantin’de yayımlanan La Voz del Pueblo gazeteine verdiği mülakatta kendisini nelerin ağlattığı sorusuna cevap verirken, “İnsani dramları görmek… Geçen gün Arakanlıların başına gelenleri gördüğümde olduğu gibi” demişti.

‘Bizim kardeşimizler’

Papa Francesco geçen Şubat ayında göçmen krizi hakkında yaptığı bir konuşmada da, “Ötelenen göçmenlerden bahsetmişken, özellikle Arakanlı kardeşlerimiz için dua etmek istiyorum. Bunlar iyi insanlar, barışçıl insanlar. Hristiyan değiller ama bizim kardeşimizler. Ve yıllardır acı çekiyorlar. Yalnızca geleneklerini, İslam inancını sürdürdükleri için işkence gördüler, öldürüldüler” demişti.

Ağustos ayında bir Pazar duası sırasında yine Arakanlı Müslümanlar için dua eden Papa “İyi niyetli erkek ve kadınları onlara yardım etmeye” çağırmıştı.

Bu çağrının ertesi günü de Vatikan, Papa’nın Kasım ayında Myanmar’a gideceğini açıklamıştı.

Papa’nın Myanmar gezisi Vatikan uzmanları tarafından “Arakanlı Müslümanlara destek gezizi” olarak yorumlanıyor.

Il Messaggero gazetesi geziyi “Papa Francesco, Arakanlıları savunmak için Myanmar’a gidiyor” başlığıyla duyurmuş, İtalyan Katolik Kilisesi’nin televizyon kanalı TV2000 de “Arakan halkının durumu Papa’nın gezisinin merkezinde” ifadelerini kullanmıştı. (BBC)