Ana sayfa Manşet ‘Partiden istifa etmiş, 70 yaşında adam geldi benden randevu istedi…’

‘Partiden istifa etmiş, 70 yaşında adam geldi benden randevu istedi…’

AKP toplantısında, yeni parti oluşumlarıyla bağlantılı olarak partiden ihraç edilenlerle ilgili itirazların olduğu, bazı AKP'lilerin 'ihraç etmeyelim' dediği öğrenildi.

PAYLAŞ

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın başta Ahmet Davutoğlu ve ekibi olmak üzere partiden ayrılanlara ve yeni oluşum hareketlerine katılanlara ilişkin teşkilatta yaptığı görüşmeler devam ediyor.

Söz konusu isimlerin ihraç edilmelerine ilişkin partiden cılız da olsa itirazların yükseldiği belirtiliyor.

‘İSTİFA ETMİŞ 70 YAŞINDA BİR ADAM BENDEN RANDEVU İSTEDİ’

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre son MYK toplantısında, yeni oluşuma ilişkin tartışmalar görüşülürken AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın yaşadığı bir olayı aktardığı belirtildi. İddiaya göre göre Erdoğan’ın toplantıda olayı şöyle anlattığı ifade edildi:

“Partiden zaten istifa etmiş, sonra benden randevu istiyor. 70 yaşında bir adam. Bu saatten sonra ne demeye geliyorsun? Görüştüm tabii ama tuhaf buldum yani…”

Söz konusu kişinin ise Abdullah Gül ve Ali Babacan’la birlikte hareket ettiği söylenen Beşir Atalay olduğu öne sürüldü.

İTİRAZ VAR: İHRAÇ ETMEYELİM, İSTİFALARINI BEKLEYELİM

Öte yandan AKP toplantısında, ihraçlarla ilgili tüm üyelerin söz aldığı, bazı üyelerin “İhraç etmeyelim, istifa etmelerini bekleyelim” şeklinde itiraz ettikleri öğrenildi. Bazı üyeler de, söz konusu hareketlerin amacının iktidar olmak değil cumhurbaşkanlığını kaybettirmek olduğunu savunduğu aktarıldı.

Bundan sonraki süreçte ihraç kriteri olarak, “AK Parti’de olmasına karşın, kamuoyunda partiyi eleştirenler ve yeni oluşumlarla ilişkisi olduğunu açıkça dile getirenler” olarak çerçeve çizildiği, bu tanımlamaya uyanlarla ilgili ihraç işlemi başlatılacağı kararı alındığı belirtildi.

YENİ OLUŞUMA BAKIŞ: ‘PARTİLEŞMELERİ 20 MİLLETVEKİLİNE BAKAR’

Yine yapılan değerlendirmelerde bazı partililerin “Hâlâ partileşemediler” dediği, bazılarının ise “Bu önemli değil, her an partileşebilirler. Partileşme ve grup kurmak sonuçta 20 milletvekiline bakar” dedikleri aktarıldı.