Ana sayfa Ekonomi Patates üreticisi, ürünler çürümesin diye maliyetinin altına satış yapıyor

Patates üreticisi, ürünler çürümesin diye maliyetinin altına satış yapıyor

PAYLAŞ

Türkiye’nin patates üretiminde önemli merkezlerinden biri olan İzmir Ödemiş’te patates fiyatları maliyetinin altına düştü. Toprak altı maliyeti 40-45 kuruş olan patatesin tarla fiyatı 20 kuruşa kadar düştü. Ürünlerinin çürümemesi için maliyetinin altına satış yapmak zorunda kalan Ödemişli patates üreticileri, iktidarın duruma müdahale etmesini istiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Ödemişli patates üreticilerinin sorunlarını Meclis’e taşıdı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Atila Sertel, “Ödemişli patates üreticileri, büyük bir emek verdikleri ürünlerini son iki yıldır zararına satmak zorunda kalıyor. Geçen yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin toplu alımlarıyla zararlarını bir nebze gideren patates üreticileri bu yıl kara kara düşünüyor. Fiyatların yukarı çekilmemesi durumunda önümüzdeki yıl patates ekecek çiftçi kalmayacak” dedi.

40-50 kuruşa maledilen patatesin toprak altı satış fiyatı 20 kuruş

Patatesin toprak altında 40-45 kuruşa maledildiği bilgisini veren Atila Sertel, toprak altı satış fiyatının ise 20 kuruşa kadar düştüğünü söyledi. Sertel, tezgahta 1.25 TL ile 1.50 TL arasında satılan patatesin üreticiden en az 60 kuruşa alınması gerektiğini vurguladı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yıllardır dile getirdiği ÖTV’siz mazotun çiftçilere de verilmesinin bir zorunluluk olduğunu hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şöyle dedi:

“Çiftçiye gerekli destekler ve teşvikler sağlanmazsa çiftçi diye bir şey kalmayacak. Birçok tarım ürününde olduğu gibi patateste de dışa bağımlı hale geleceğiz. Üretici patatesin tarlada çürümemesi için şuan zararına satış yapıyor. Sayın Bakan Faruk Çelik’e gerekli tedbirlerin bir an önce alınması için çağrıda bulunuyorum. Patates üreticisi ne yazık ki büyük tüccarların eline bakıyor. Bu konuda spekülatif hareketler oluyor. Patates stoklanıyor. Düşük fiyattan alınıp depolara konuluyor. Tüccarlar, komisyoncular ceplerini doldururken, çiftçinin borcunu ödeyemez noktaya gelmesi AKP iktidarının ayıbıdır. CHP olarak, tarımda, geçimde, üretimde kısacası hayatın her alanında adaletin hakim olduğu bir ülke istiyoruz.” (egehaber)