Ana sayfa Manşet Patron, çalışma koşullarının görüntülenmemesi için telefon yasağı getirdi; yasağa uymayanlar tazminatsız işten...

Patron, çalışma koşullarının görüntülenmemesi için telefon yasağı getirdi; yasağa uymayanlar tazminatsız işten atıldı

PAYLAŞ

Aydın’ın Çine ilçesinde çalışma koşullarının düzelmesi için Genel Maden İşçileri Sendikasına (GMİS) üye olan Polat Maden’de 4 işçi, telefonlarını güvenliğe teslim etmeyi kabul etmedikleri için tazminatsız işten atıldı. Yöneticilerin, işyerindeki işçi sağlığı ve iş güvenliğine aykırı çalışma koşullarının belgelenmesini engellemek için böyle bir şey istediğini belirten işçiler, “Mesele sadece bizim işten atılmamız değil. Orada çalışan işçi arkadaşlarımız var. Onlar bu koşullarda çalışmaya devam ederlerse ciğerleri, sağlıkları kalmayacak” dedi.

Evrensel’den Adnan Gürkan’ın haberine göre, Aydın’ın Çine ilçesinde bulunan Polat Maden Genel Müdür Enver Sever’in, işe girişte cep telefonlarını güvenliğe teslim etmeleri için yazılı emir çıkardığını söyleyen işçiler, bu emri imzalamadıkları gerekçesiyle tazminatsız olarak işten atıldıklarını anlattı.

İşten atılanlardan Mehmet Okumuş, telefonların güvenliğe teslim ettirilmesinin amacının, işyerindeki işçi sağlığı ve iş güvenliğine aykırı çalışma koşullarının belgelenmesini engellemek olduğunu belirtti. Bazı işçilerin fabrikanın suç teşkil eden uygulamalarını belgeleyerek suç duyurusunda bulunduğunu anlatan Okumuş, “İçeride çok toz oluyor. Işık yanarken bile bazen makineler gözükmüyor. Arkadaşın birisi içeriden fotoğrafları çekip Sağlık Müdürlüğüne mi ne göndermiş. Bunlara haber gelmiş. Bunlar da kendi ayıplarını kapatmak için telefonlar güvenliğe teslim edilecek diye bir yazı çıkardılar” dedi.

Sendikaya üye olduktan sonra istifa etmesi için sürekli baskı gördüğünü, çalışma yeri ve yaptığı işin değiştirildiği söyleyen Erkan Korkut, Tesis Müdürü Serhat Sakbaş’ın ‘Bu sendikayı buraya sokmayacağız. Bu sendikadan vazgeçin’ dediğini belirtti. “Telefon için bize zorla imza attırmaya çalıştılar” diyen Korkut şöyle devam etti: “Biz durumumuzu belirterek imzalamayacağımızı söyledik. İş çıkışı çağırdılar, tüm haklarınızı vereceğiz ve işten çıkaracağız dediler. Postacı, noter kanalıyla tazminatsız işten çıkarıldığımıza dair bir yazı getirdi. Bu adamlar işçiye verdikleri hiçbir sözü tutmuyorlar. Sendika mutlaka Polat Maden’e girecek” dedi.