Ana sayfa Öne Çıkanlar Paylaştığı videoda “I Love PKK” yazan vatandaş beraat etti

Paylaştığı videoda “I Love PKK” yazan vatandaş beraat etti

PAYLAŞ

Batman’da bir vantandaşın sosyal medya paylaşımına ilişkin mahkeme emsal bir karara imza attı. H.A. isimli vantaşın 31 Ağustos 2012 tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı “Kerdoğan Kurdisch halay PKK” isimli bir videoda “Örgüt propagandası” yapıldığını iddia eden Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu yurttaş hakkında 5 yıl sonra dava açtı.

Videonun bir kesitinde geçen “I love PKK” yazısının “Örgüt propagandası” içerdiği gerekçesiyle açılan davada H.A. tutuksuz yargılanırken, davanın ikinci ve karar duruşması önceki gün Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Şiddete teşvik yok”

dihaber’de yer alan habere göre, duruşma sonrası kararını açıklayan mahkeme heyeti, H.A. hakkında “şiddeti teşvik ve tahrik etmediği” gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi: “Eylemin şiddete çağıran, şiddeti teşvik ve tahrik eden, silahlı direnişe ya da isyana davet eden, insanda saldırgan duygular oluşturarak anlamsız bir nefretin oluşmasına zemin hazırlayan veyahut şiddet ortamını kışkırtan bir nefret söylemi özelliği bulunmadığı kabul edildiğinden, unsurları itibariyle oluşmayan suçtan sanığın CMK’nin 223/2-a maddesi uyarınca beraatine karar verilmiştir.”