Ana sayfa Ekonomi Perakende sektöründe satışların azalmasına rağmen ciro arttı!

Perakende sektöründe satışların azalmasına rağmen ciro arttı!

TÜİK’in açıkladığı verilere göre perakende sektöründe satış hacmi yüzde 3,4 azaldı, ciro yüzde 22,5 yükseldi.

PAYLAŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ilişkin perakende satış endeksi verilerini açıkladı. Buna göre Eylül’de, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 azaldı.

Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,9 arttı.

GIDA, İÇECEK VE TÜTÜN SATIŞLARI YÜZDE 2.1 GERİLEDİ

Öte yandan sabit fiyatlarla perakende satış hacmi aynı ayda bir önceki aya kıyasla yüzde 4,6 azaldı. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,2 geriledi.

SATIŞLAR DÜŞERKEN CİRO ARTTI

Verilere göre perakende ciro ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,5 arttı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 28,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18,7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 24,7 yükseldi.

Cari fiyatlarla perakende ciro da bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,3 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,1 azaldı.