Ana sayfa Editörden Perinçek: Kolaysa erken seçime gitsinler

Perinçek: Kolaysa erken seçime gitsinler

PAYLAŞ

Aydınlık yazarı Doğru Perinçek, referandum sonuçlarını değerlendirdiği yazısında, AKP iktidarının sonunun göründüğünü söyledi. Perinçek, “Kolaysa erken seçime gitsinler. Tayyip Erdoğan, elindeki Cumhurbaşkanlığı koltuğunu da kaybedecektir ve kurdukları Cumhurbaşkanlığı sistemini AKP’li bir başkan değil, Türkiye’nin seçilecek Cumhurbaşkanı uygulayacaktır.” dedi.

Perinçek’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı ve Başbakan, resmî olmayan Ajans haberine göre konuştular. Söylediklerine dikkat ediniz, yaşadığımız sürecin ciddiyetinin çok uzağındadır. Yağmurda ıslanmaktan öte bir tecrübeleri ve bilgileri bulunmuyor. Gelecek öngörüleri ve beklentileri de bulunmuyor. Ağırlığı olan bir duruş görülmüyor.

Bu tür başarılara “Pirus zaferi” deniyor. Kazandıkları başarı, kaybettiklerinin ve kaybedeceklerinin çok altında bulunmaktadır. Oylamayı yüzde 51 kazandıklarını söylüyorlar, fakat önümüzdeki bütün seçimleri şimdiden kaybetmişlerdir. Kaybettikleri ve kaybedecekleri, kazandıklarına ağır basıyor.

Kolaysa erken seçime gitsinler. Tayyip Erdoğan, elindeki Cumhurbaşkanlığı koltuğunu da kaybedecektir ve kurdukları Cumhurbaşkanlığı sistemini AKP’li bir başkan değil, Türkiye’nin seçilecek Cumhurbaşkanı uygulayacaktır.

Meclis çoğunluğu da artık AKP için bir hayaldir.

1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 64 olan AKP-MHP oyları toplamı yüzde 51’e düşmüş bulunuyor. Bir buçuk yılda çok ağır bir kayıp. Buna baş aşağı gidiş denir. Ve daha önemlisi, önümüzdeki süreç AKP iktidarı için umut verici değil. Borç batağında çırpınarak bulabilecekleri çözüm yoktur. Türkiye’yi bütün komşularıyla kavgalı hale getirmiş ve en sonunda Yahudi lobilerine sığınmışlardır. O sığınaklarda Türkiye için de, kendileri için de bir çözüm bulunmuyor.