Ana sayfa Editörden Perinçek: Yüzde 36 olan ‘Evet’ oyları nasıl oldu da iki ay içinde...

Perinçek: Yüzde 36 olan ‘Evet’ oyları nasıl oldu da iki ay içinde yüzde 51,5 oldu?

PAYLAŞ

Doğru Perinçek Aydınlık’taki yazısında, referandum kararının Meclis’ten çıktığı dönemde yüzde 36-38 civarında olan ‘Evet’ oylarının nasıl 51.5’e yükseldiğini yorumladı. Perinçek’e göre bu artışın nedeni; TSK’nın 24 Temmuz’da Güenydoğu’da başlattığı operasyonlar…

Perinçek’in yazısı şöyle:

Halk Oylamasının ardından toplanan Bakanlar Kurulu’nda Tayyip Erdoğan, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Referandum kararının Meclis’ten çıktığı hafta yapılan anketlerde, bu düzenlemeye destek yüzde 36-38 civarındaydı. AK Parti tabanındaki destek de yüzde 70’i geçmiyordu. Kısa sürede, yüzde 51.5 sonuç başarıdır, zaferdir. (…)

Bize vatandaşlarımız soruyor: Hayır kazanacak diyordunuz, noldu? Geleceği belirlemek açısından anlamlı soru budur. Yüzde 36 olan Evet oyları nasıl oldu da iki ay içinde yüzde 51,5 oldu? Yüzde 15’lik artış, 7 milyon kadar oya denk düşüyor. Nasıl oldu da AKP, 7 milyon seçmeni iki ay içinde Evet vermeye ikna etti?

YANIT BÖLÜCÜ TERÖRE TAVIRDA

7 Haziran 2015 seçiminden beri oyların yön değiştirmesini belirleyen etken, teröre karşı mücadeledir, başka deyişle vatan bütünlüğüdür.

7 Haziran 2015 seçiminde yüzde 40.9 olan AKP oyları, beş ay geçmeden 1 Kasım 205 seçiminde yüzde 49,4 olmuştu. 24 Temmuz’u çıkış noktası alırsak, AKP oylarındaki 4 milyonluk yükseliş, aslında üç ayda gerçekleşti.

Üç ay gibi çok kısa bir sürede yüzde 8,5 oranındaki bu olağanüstü artışın tek bir nedeni vardı: Türk Silahlı Kuvvetleri, 24 Temmuz 2015 günü PKK’yı silahla bastırma harekâtına başladı. Seçmen, teröre karşı kararlı tavıra oy veriyor. Türkiye’de oyların yönelişini belirleyen en önemli etken hâlâ, PKK’ya ve FETÖ’ye karşı mücadeledir, vatan bütünlüğünün sağlanmasıdır ve huzurun getirilmesidir.