Ana sayfa Editörden Perinçek: Zorunluluklar AKP’yi Avrasya güçlerinin yanına itiyor

Perinçek: Zorunluluklar AKP’yi Avrasya güçlerinin yanına itiyor

PAYLAŞ

Türkiye’deki siyasi partileri ‘Avrasyacı’, ‘Atlantikçi’ olarak sınıflandıran Aydınlık yazarı ve Vatanda Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP, HDP ve Meral Akşener’in Atlantikçi tarafta; AKP, MHP ve Saadet Partisi’nin ise Avrasyacı tarafta mevzi aldığını söyledi.

Perinçek’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Atlantik sisteminden kopmasına karşı “Son nefere kadar mücadele edeceklerini” ilan etmiştir. Dahası Adalet Yürüyüşü sırasında Atlantik gazetelerinde yayımlanan yazılarında, Suriye, Rusya, İran ve Irak yönetimlerini diktatörlükle suçlamıştır. Batı Asya’daki kamplaşmada, kararlı olarak Atlantik emperyalistlerinin safında yer almaktadır. Şu anda Atlantikçi sistemin merkez partisi CHP olarak gözüküyor. Akşener Partisi, Batı sisteminden yana olduğunu açıklamış bulunuyor. HDP/PKK ve FETÖ’cüler ise, Gladyo’nun piyon partileridir. Hepsi, Yeni CHP’nin ya da Kılıçdaroğlu yönetiminin kanatları altında buluşuyorlar.

AKP, MHP ve Saadet Partisi, Avrasya rüzgârının etkilediği partilerdir. Programları Atlantik sistemi içindedir. Ancak zorunluluklar AKP’yi Avrasya güçlerinin yanına itmektedir. Bu partiler, Atatürk Devrimiyle sorunları nedeniyle Avrasya sürecinde kararlı bir yöneliş içine giremiyorlar ve bocalıyorlar.

Yazının tamamı için…