Ana sayfa Logo Altı Pinochet karşıtı kampanyanın mimarı: Siz dünyanın ortasındasınız

Pinochet karşıtı kampanyanın mimarı: Siz dünyanın ortasındasınız

PAYLAŞ

CHP Gençlik Kolları tarafından İstanbul’da ağırlanan Şili’deki ‘No’ kampanyasının yaratıcısı Eugenio Garcia Ferrada BirGün’e konuştu. Şili’de Pinochet diktatörlüğüne son veren referandum sırasında yürütülen ‘hayır’ kapmanyasının yaratıcısı Ferrada röportajından bazı bölümler şöyle:

Kampanyanızın ağırlıklı olarak gençleri hedef aldığını biliyoruz. Peki dili ve yöntemi nasıldı?

Politik olmayan bir şekilde ilerledi. Gençleri hedef alan kampanyada siyasal argümanlardan daha fazla duygusal bağlar kurma çabasından yol alındı. Ahlaki değerlerin önemi de vurgulandı. Gençlerin huzur içinde yaşayabilecekleri, yeni bir dünyayı ve kendilerini keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçladık. Başta herkes ‘Hayır’ cephesinden sert bir çıkış bekliyordu. Pinochet’e karşı agresif bir kampanya yürütüleceği düşünülüyordu. Böyle olmayınca, kafasında soru işaretleri olanlar da yavaş yavaş ‘Hayır’ cephesine kaydı. Kampanyayı desteklemeye başladı. Pinochet ise negatif tutumunu sürdürdü.

Gençlerle çalışmak daha mı kolay yoksa daha mı zor?

Daha kolay. Önyargıları daha kolay kırılıyor. Gerçeğe yakın pratikleri onlarla hayata geçirebilmek daha kolay. İkna olabilmeleri daha mümkün görünüyor.

Öyleyse, başarı için gençlerin gerekliliğini gösteriyor…

Evet, Şili’de gençler ‘Hayır’ denmesinde büyük pay sahibi olmuşlardı. Geleceğimizi belirlemek zorundaydık. Geleceği şekillendirecek olan kişiler ise gençlerdir. Değişiklik için gereken enerji onlarda mevcuttur. Öncelikle onları fikir sahibi yapmak şart. Bir arada özgürce yanabilecek mutlu bir dünyanın var olduğunu anlatabilmeli.

Türkiye ve Şili’nin referandum süreçlerini kıyasladığınızda farklılıkları nasıl görüyorsunuz?

Biz dünyanın uzağında bir ülkeyiz, oysa siz dünyanın ortasındasınız. Türkiye uluslararası çapta çok önemli ve burada olanlar dünyaya yansıyarak etki yaratıyor. Bugün yaşananlar ve Türkiye’nin durumu dünya için çok önemli.

Türkiye’deki ‘Hayır’cılar daha mı avantajlı demek istiyorsunuz?

Bugün bütün dünya sağa yöneliyor ve tüm dünyada gücü tek elde toplamaya eğilim var. Bu açıdan Türkiye’nin alacağı karar dünyayı da etkileyecek aslında.

Diktatörlükler çok uzun süre sürdürülebilir mi, toplumlar nasıl oluyor da yeterli refleksi veremiyor?

Diktatörlüklerin pek çok yerde başarıyla sürdürüldüğünü görüyoruz. Diktatörlerin kolay yöntemleri var. Mutlaka kendilerine karşı çıkanlar oluyor. Gücü kaybetmemek için yaptıkları korkuyu bir sopa olarak kullanıyorlar. Söylemleri ve ilham aldıkları yerler basittir. “Ya ben ya kaos” deyip iktidarlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Biri onlara karşı çıkıyorsa, kaosu desteklemiş gibi gösteriliyor ve oyundan çıkması gerektiği algısı yaratılıyor.